Wycieczka do Biskupina i Gniezna klasy III a i III b SP

25 maja uczniowie klasy III a i III b SP pojechali na wycieczkę do Biskupina i Gniezna.

Biskupin to bardzo ciekawe miejsce pięknie położone nad Jeziorem Biskupińskim. Na półwyspie tego jeziora znajduje się osada obronna związana z ludnością kultury łużyckiej, założona ok. roku 740 p.n.e. Jest to największa w Europie ekspozycja osady warownej z początku epoki żelaza. Na pierwotnej wyspie powstała osada, którą w czasie największego rozkwitu mogło zamieszkiwać od 900 do 1200 osób. Wyspa otoczona jest falochronem (ok. 30000 pali drewnianych wbitych w dno jeziora pod kątem 45%) oraz wałem drewnianym o wysokości 6 m, wypełnionym kamieniami i piaskiem. To wszystko mogli zobaczyć uczniowie.

Po zwiedzeniu osady uczestnicy wycieczki wzięli udział w rejsie statkiem Diabeł Wenecki po Jeziorze Biskupińskim. Następnie kolejką wąskotorową udali się do Wenecji, gdzie zwiedzali Muzeum Kolejnictwa.

Ostatnim etapem wycieczki było Gniezno. Tam uczniowie zwiedzali Katedrę Gnieźnieńską oraz zobaczyli stare drzwi, na których uwieczniono najważniejsze sceny z życia św. Wojciecha.

Wyjazd był bardzo udany i czas minął nam niespostrzeżenie, a nawet go trochę zabrakło na skorzystanie ze wszystkich atrakcji.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z naszego wyjazdu.

Jadwiga Kaszuba

Urszula Szalińska