Żywa lekcja historii

Dnia 24 uczniowie klasy III b uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii poprowadzonej w naszej klasie przez p. Bogdana Białego – członka Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik. Pan Bogdan opowiadał o swojej pasji, która zaczęła się 27 lat temu. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali opowieści o corocznym udziale naszego gościa w największej plenerowej imprezie na polach pod Grunwaldem, gdzie spotykają się entuzjaści z całego świata.  Udział w imprezach oraz inscenizacje historyczne spowodowały, że pan Bogdan odwiedził wiele zamków w tym: Golub-Dobrzyń, Gniew, Pułtusk, Zamek Czocha, Bolków oraz Mont Saint we Francji. Wśród jego zbiorów zgromadzonych przez lata jest zbroja oraz różnego rodzaju broń: kusze, miecze, topory, hakownice, łuki. Eksponaty te stanowią dekorację domu pana Bogdana. Uczniowie przekonali się, jak trudno było kiedyś walczyć mieczem. Dowiedzieli się, że kompletna zbroja waży około 27 kg, a miecz od 1 do 5 kg.

Być może wśród obecnych trzecioklasistów znajduje się miłośnik, który również z wielką pasją będzie przekazywał tradycję, kulturę oraz obyczaje naszych przodków.

Uczniowie klasy III b wraz z wychowawczynią Danutą Piotrowską dziękują Panu Bogdanowi za żywą lekcję historii.