Projekt „Lwowska szkoła matematyczna”

Piętnaścioro uczniów naszego gimnazjum spędziło pod opieką nauczycieli 5 dni we Lwowie (29.05 – 04.06.2016 r.). To początek współpracy Publicznego Gimnazjum w Zawoni z Lwowską Szkołą Średnią nr 24 im. Marii Konopnickiej.

Wyjazd uczniów odbył się w ramach współpracy z polską szkołą we Lwowie w projekcie „Lwowska szkoła matematyczna”. Uczniowie wspólnie pogłębiali wiedzę na temat fenomenu osiągnięć naukowych matematyków Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie w okresie międzywojennym, przybliżyli sobie sylwetki wybitnych uczonych.

Uczestnicy wyjazdu zamieszkali w Domu Caritas przy Kościele św. Antoniego. Wiele czasu spędzili z rówieśnikami z ukraińskiej szkoły. Poprzez ciekawe gry i zabawy nastolatkowie poznawali się i nawiązywali bliższe znajomości. Wspólnie spacerowali po Stary Mieście, poznając historię Lwowa i Ukrainy. Pani Ola- mama, nauczycielka języka angielskiego w jednej z lwowskich szkół i przewodnik- ciekawie opowiadała historii miasta, jego mieszkańcach i swoistości. Uczniowie z obu szkół zwiedzali Bibliotekę Ossolineum i Bibliotekę Sztuk Pięknych, słuchali ciekawych opowieści pracowników obu bibliotek, fotografowali interesujące ich eksponaty. Nasi uczniowie byli zdziwieni, że w Bibliotece Sztuk Pięknych mogli przejrzeć na przykład „Złotą Księgę” czy encyklopedię z czasów Napoleona. Zwiedzili Muzeum Apteka, Uniwersytet i Muzeum Uniwersyteckie, wysłuchali opowieści profesora Jarosława Prytuły o lwowskiej szkole matematycznej.

Ciekawą i wzruszającą częścią pobytu we Lwowie było zwiedzanie Cmentarza Łyczakowskiego i Cmentarza Orląt Lwowskich. Uczniowie uporządkowali grób poetki i pisarki Marii Konopnickiej, patronki szkoły XXIV.

Nasi uczniowie obejrzeli niezwykle ciekawe przedstawienie pt. „Orfeusz i Eurydyka”. Był to gościnny występ artystów z Kijowa wspierających akcję charytatywną dla dzieci z Zachodniej Ukrainy.

Finałem pobytu we Lwowie był udział w XXIII Konkursie „Maria Konopnicka dzieciom i młodzieży”. Troje naszych uczniów recytowało teksty Patronki Szkoły, trzy dziewczyny uczestniczyły w konkursie poezji śpiewanej. Mimo ogromnej konkurencji Patryk Friczka zajął drugie miejsce w recytacji, jego występ bardzo podobał się aktorce teatru lwowskiego. Milena Bator i Aneta Mendak wyśpiewały sobie drugie miejsce w kategorii „Poezja śpiewana”.

Kilkudniowy pobyt we Lwowie zaowocował nawiązaniem przyjaźni między nastolatkami. Oprócz wspólnego zwiedzania uczniowie bawili się podczas podwieczorku w szkole i w czasie pikniku w Parku Franki, uczyli się tańca huculskiego pod kierownictwem opiekunki profesjonalnej grupy tanecznej, pani Natalii.

Współpraca naszej szkoły i Lwowskiej Szkoły Średniej nr 24 zapowiada się obiecująco.

Mirosław Mróz
Małgorzata Cygan
Józef Ścisło

lsm_27