Pierwsze kroki postawione w Toruniu zaprowadziły nas do średniowiecznego centrum miasta. Mury obronne, Krzywa Wieża, Katedra Świętojańska z najstarszym w Polsce dzwonem „Tuba Dei”, Rynek Staromiejski to tylko niektóre z zabytków, jakie mogliśmy podziwiać. Poznaliśmy wiele legend związanych z miastem, w tym także opowieści o dzielnym psie profesora Filutka, drewnianym ośle, żabach czy kocie, które na długo pozostaną w naszej pamięci.
W czasie naszej wycieczki zamieniliśmy się w początkujących astronomów. Podczas seansu w Planetarium poznaliśmy dzieje naszej planety oraz przemierzyliśmy wszechświat w poszukiwaniu życia. Interaktywna wystawa w Geodium pozwoliła nam poznać powstawanie na Ziemi takich zjawisk, jak zorze polarne, tornada, spłaszczenie, wybuchy wulkanów oraz wiele innych. W Obserwatorium Astronomicznym na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika zobaczyliśmy największy w Polsce radioteleskop o średnicy 32 metrów oraz mierzący 90 cm zwierciadlany teleskop, które nieustannie służą astronomom do obserwacji nieba.
Czy Toruń jest miastem pierników? Tak i my już wiemy, że „Toruńskie Pierniki”, których przepis pochodzi z XIII wieku, są wyjątkowym specjałem. W każdej, nawet małej uliczce można je spotkać w tysiącu smakach i kształtach. W Muzeum Żywego Piernika od mistrzów uczyliśmy się, jaki jest ich sekret. Wśród zapachu korzennych przypraw, w bieli mąki i ciepłej atmosferze każdy uczestnik w pocie czoła wykonał swój toruński piernik, który po wypieczeniu mógł zabrać ze sobą do domu.
Jednodniowa wycieczka szybko nam upłynęła, wróciliśmy do szkoły bogatsi w nową wiedzę i nowe smaki. Organizatorem wyjazdu była pani Anna Krawczyk.