Już po raz czwarty w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze będą rozdawać papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.
Akcja edukacyjno-społeczna „Żonkile” to inicjatywa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Już po raz czwarty w rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, czyli 19 kwietnia, na ulice polskich miast wyjdą setki wolontariuszy. Będą rozdawać przechodniom papierowe żonkile – symbol pamięci o walczących i ofiarach.
Żonkile na rocznicę
W tym roku 19 kwietnia będziemy obchodzić 73. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Powstanie zostało stłumione dwa miesiące później, 16 maja 1943 roku. W walkach z Niemcami zginęło ok. 5-7 tys. Żydów, a ponad 50 tys. mieszkańców getta wywieziono do obozu w Treblince.