Nadeszła wiosna!
W świetlicy można zauważyć nadejście wiosny. Zrobiło się kolorowo, na ścianach i gazetkach wiszą rysunki i kolorowanki o tematyce wiosennej. Przyjście wiosny poprzedziło kilka ważnych wydarzeń, mianowicie: 19 lutego uczniowie świętowali rocznice urodzin patrona szkoły – Mikołaja Kopernika. Z tej okazji wykonywali oni plakaty i portrety patrona.
8 marca, z okazji Dnia Kobiet, dzieci wykonywały laurki i kwiaty, które mogły wręczyć wybranej osobie. Uczniowie mieli również okazję wziąć udział w zajęciach kulinarnych, na których robili zdrowe jeże z owoców, oraz w zajęciach profilaktycznych zatytułowanych „Stop przemocy i agresji”. Odbył się konkurs plastyczny na ten temat.
Natomiast w okresie przedświątecznym dzieci ozdabiały świetlice oraz swoje domy przeróżnymi dekoracjami, wykonywały króliki, jajka i kurczaczki, jak również rozmawiały o zwyczajach i obyczajach w okresie świąt Wielkanocnych w różnych narodowościach i religiach.
………………………………………………………………………………………………….
Zajęcia w świetlicy szkolnej
Okres między grudniem a lutym to przede wszystkim święta Bożego Narodzenia, karnawał, walentynki, ferie, jak również takie święta jak Dzień Bezpiecznego Internetu czy urodziny patrona naszej szkoły- Mikołaja Kopernika. Uczniowie w tym okresie oprócz prac plastycznych i tworzenia dekoracji w świetlicy robili również pierniki, układali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, uczestniczyli w integracyjnych zabawach ruchowych i rozmowach, na temat bezpieczeństwa podczas ferii, odpowiedniego słownictwa i zachowania. Dzieci mają również okazję korzystać z tablicy multimedialnej, dzięki czemu co jakiś czas odbywają się seanse bajek lub filmów edukacyjnych na określony temat.
………………………………………………………………………………………………….
Z życia świetlicy szkolnej
Świetlica szkolna działa według rocznego planu pracy, według którego odbywają się różne zajęcia tematyczne. Dzieci obchodzą w świetlicy poszczególne święta, takie jak Dzień Pluszowego Misia, Dzień Życzliwości. Odbyły się również Andrzejki, podczas których dzieci tworzyły rekwizyty potrzebne do wróżb, miały również okazję wziąć udział w różnorakich zabawach andrzejkowych. Uczniowie mogli też poznać legendę o świętym Mikołaju i stworzyć jego portret. Oprócz świąt na przełomie listopada i grudnia odbyły się także zajęcia poświęcone aktywności ruchowej, motywacji, rozwojowi osobistemu. W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia dzieci tworzyły ozdoby choinkowe, stroiły szablon choinki i poznały najważniejsze tradycje nadchodzących świąt.
Patrycja Warzecha
…………………………………………………………………………………………………………
Życie świetlicy szkolnej
Od początku roku szkolnego 2017/18 w świetlicy odbywają się różnorakie zajęcia tematyczne, w tym również zajęcia kulinarne. Świetlica to przede wszystkim miejsce gdzie dzieci mogą spędzać czas czekając na autobus lub rodziców, ale również miejsce gdzie mogą rozwijać swoje zdolności, zainteresowania, spędzać czas w gronie innych uczniów, brać czynny udział w zajęciach. Oprócz zajęć kulinarnych takich, jak na przykład zrobienie sałatki owocowej czy tostów, dzieci przygotowują prace plastyczne, tworzą gazetki, uczestniczą w zabawach i zajęciach ruchowych. Poniższe zdjęcia pokazują kilka ujęć z życia świetlicy: odrabianie lekcji, robienie plakatu z okazji światowego dnia zwierząt, gazetka z okazji dnia nauczyciela, robienie pieczątek z ziemniaka oraz jesienne prace plastyczne.
Patrycja Warzecha
…………………………………………………………………………………………………………
Zajęcia kulinarne
W piątek 16 grudnia dzieci uczęszczające na świetlicę szkolną ponownie zagościły w kuchni, aby wspólnie dekorować pierniczki. Choinki, bałwanki, dzwoneczki, bombki, gwiazdki oraz aniołki zdobiliśmy lukrem, białą czekoladą, żelowymi pisakami oraz różnego rodzaju posypkami. Po skończonej pracy przyszedł czas na długo oczekiwaną degustację. Było pysznie, o czym świadczyły zadowolone miny.
……………………………………………………………………………………………………………………..
Konkurs plastyczny
Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Z tej okazji w świetlicy szkolnej odbył się konkurs plastyczny pt. „Mój pluszowy miś”. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem dzieci. Prace ocenione zostały w dwóch kategoriach wiekowych:
I grupa – klasy I – III
II grupa – klasy IV – VI
Laureatami w I grupie wiekowej zostały:
I miejsce – Oliwia Ociepka, kl. II b
II miejsce – Klaudia Kita, kl. II c
III miejsce – Maja Świtała, kl. III a
W kategorii klasy IV – VI laureatami zostały:
I miejsce – Malwina Kreli, kl. IV b
II miejsce – Katarzyna Soja, kl. VI a
III miejsce – Maja Szymanowicz, kl. V b
Wyróżnienia: Wiktoria Jankowska, kl. II b, Daria Masalska, kl. II c, Zuzanna Lisowska, kl. III a, Franciszek Kuczyński, kl. II b, Miriam Olbrych, kl. II a, Laura Mierzwa, kl. I a, Natalia Lisowska, kl. I a, Natalia Hejny, kl. III a, Magdalena Królikowska, kl. II c, Kamila Czarna, kl. III b, Sandra Humin, kl. III b, Wiktoria Królikowska, kl. II c, Michał Paliwoda, kl. II a, Julia Marcinkowska, kl. II b, Julianna Dziadek, kl. II a, Aleksandra Rostkowska, kl. III b, Katarzyna Szymanowicz, kl. III c, Lilianna Machowska, kl. IV b, Aleksandra Iwaniak, kl. I a, Martyna Żurek, kl. III b.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
……………………………………………………………………………………………………………………..
Zajęcia kulinarne
Na kolejnych zajęciach kulinarnych wykonaliśmy sałatkę owocową. Przed przystąpieniem do wykonania potrawy, przypomnieliśmy sobie zasady higieny podczas przygotowywania i spożywania posiłków. Do wykonania sałatki użyliśmy: jabłek, mandarynek, gruszek i bananów. Sałatka wyszła pyszna. Dzieci miały również okazję poczęstować nią rodziców. Sprawiło to dzieciom dużo radości i dało możliwość zaprezentowania efektów naszej pracy.
……………………………………………………………………………………………………………………..
Konkurs plastyczny
W październiku z okazji Światowego Dnia Zwierząt w świetlicy szkolnej odbył się konkurs plastyczny pt. „Pies i kot – nasi czworonożni przyjaciele”. Dzieci z dużym zaangażowaniem wykonały konkursowe prace, które jak zawsze były przepiękne. Prace ocenione zostały w dwóch kategoriach wiekowych:
I grupa – klasy I – III
II grupa – klasy IV – VI
Laureatami w I grupie wiekowej zostały:
I miejsce – Zofia Waleszczyńska, kl. II c
II miejsce – Sandra Piosik, kl. III b
III miejsce – Magdalena Królikowska, kl. II c
W kategorii klasy IV – VI laureatami zostały:
I miejsce – Katarzyna Soja, kl. VI a
Pozostałe prace otrzymały wyróżnienia: Natalia Lisowska, kl. I a, Laura Mierzwa, kl. I a, Oliwia Ociepka, kl. II b, Maja Świtała, kl. III a, Julia Marcinkowska, kl. II b, Wiktoria Królikowska, kl. II c, Nikola Janusiewicz, kl. III c, Wiktoria Farganus, kl.II c, Gabriela Soja, kl. III a, Natalia Hejny, kl. III a, Zuzanna Lisowska, kl. III a, Szymon Łukaszewicz, kl. III b, Katarzyna Szymanowicz, kl. III c, Lena Pluta, kl. II b, Maja Cygan, kl. III a, Franciszek Kuczyński, kl. II b, Zuzanna Koper, kl. III b.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, życzymy dalszych sukcesów plastycznych i zapraszamy do brania udziału w kolejnych świetlicowych konkursach.
……………………………………………………………………………………………………………………..
Zajęcia kulinarne
Świetlica szkolna po przerwie wakacyjnej, jesienią znów rozpoczęła cykl zajęć kulinarnych. Zajęcia te są bardzo lubiane przez dzieci. Odbywają się systematycznie w ostatni piątek miesiąca. Pierwszą potrawą wykonaną na zajęciach w nowym roku szkolnym były owocowe jeże. Przed przystąpieniem do ich wykonania przypomnieliśmy sobie zasady higieny podczas przygotowywania i spożywania posiłków. Do wykonania jeżyków posłużyły nam gruszki, winogrona, goździki na oczy jeża oraz jabłka, którymi ozdobiliśmy grzbiet naszych zwierzątek. Przygotowanie jeży sprawiło dzieciom wiele radości. Powstały całkiem sympatyczne i smakowite jeże.
……………………………………………………………………………………………………………………..
Jesień w świetlicy szkolnej
W październiku w świetlicy szkolnej realizowany był tydzień pod hasłem „Moje zdrowie – mój skarb” w ramach programu „Dni kultury zdrowotnej”. Świetlica już po raz drugi brała udział w tym programie. Celem akcji było zainteresowanie dzieci tematyką zdrowia oraz zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie. Przeprowadziliśmy w świetlicy pogadanki na temat właściwego odżywiania i higieny osobistej oraz znaczenia słów „Moje zdrowie – mój skarb”. Dzieci wykonały piramidę żywieniową oraz sylwetki warzyw występujących w wierszu Jana Brzechwy „Na straganie”, które zostały wykorzystane do inscenizacji wiersza. Dzieci wykonały również stosując różnorodne techniki prace plastyczne przedstawiające sylwetki warzyw i owoców. Wykonały z szablonu jabłko i marchewkę. Rozwiązywały łamigłówki i zagadki o owocach i warzywach. Wspólnie czytaliśmy wiele wierszy i opowiadań edukacyjnych związanych z tematyką zdrowego odżywiania.
Na zajęciach kulinarnych dzieci wykonały jeże z gruszek i winogron.
……………………………………………………………………………………………………………………..
Witajcie bezpieczne wakacje!
Zgodnie z tematyką ostatniego tygodnia czerwca zaczęliśmy w świetlicy przygotowania do wakacji. Czytaliśmy wiele wierszy i opowiadań o wakacjach. Zastanawialiśmy się wspólnie nad tym, co przyniósł nam kończący się rok szkolny. Układaliśmy rady, dzięki którym bezpieczne spędzimy czas na wakacjach. Wykonaliśmy piękne prace plastyczne o miejscach, które chcemy odwiedzić.
……………………………………………………………………………………………………………………..
Konkurs plastyczny
W czerwcu w świetlicy szkolnej odbył się ostatni w tym roku szkolnym konkurs plastyczny pt. „Moje wymarzone wakacje”. Dzieci z dużym zaangażowaniem wykonały konkursowe prace, które jak zawsze były przepiękne. Prace ocenione zostały w dwóch kategoriach wiekowych:
I grupa – klasy I – III
II grupa – klasy IV – VI
Laureatami w I grupie wiekowej zostały:
I miejsce – Klaudia Kita, kl. I c
II miejsce – Martyna Żurek, kl. II b
III miejsce – Wiktoria Królikowska, kl. I c
W kategorii klasy IV – VI laureatami zostały:
I miejsce – Paulina Galas, kl. V b
II miejsce – Oliwia Stanisz, kl. IV b
III miejsce – Aleksandra Żurek, kl. IV b
Pozostałe prace otrzymały wyróżnienia: Oliwia Ociepka, kl. I b, Maja Świtała, kl. II a, Julia Marcinkowska, kl. I b, Miriam Olbrych, kl. I a, Justyna Kijek, kl. I a, Magdalena Królikowska, kl. I c, Nikola Janusiewicz, kl. II c, Marysia Stefańska, kl. I c, Aleksandra Iwaniak, kl. O, Sandra Maćkowiak kl. I c, Daria Masalska kl. I c, Sandra Piosik kl. II b, Zofia Waleszczyńska kl. I c, Magdalena Janiszewska kl. I c, Magdalena Gabrych kl. I c, Kamila Czarna kl. II b, Filip Mierzwa, kl. I c,
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, życzymy dalszych sukcesów plastycznych i zapraszamy do brania udziału w kolejnych świetlicowych konkursach.
……………………………………………………………………………………………………………………..
Zajęcia kulinarne
W piątek 17 czerwca odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia kulinarne. Tym razem wykonaliśmy koktajl z truskawek. Przed przystąpieniem do pracy przypomnieliśmy sobie zasady używania sprzętów kuchennych. Dzieci
z radością wykonały swoje zadanie i chwilę później mogły już próbować efekty swojej pracy. Było pysznie i zdrowo.
……………………………………………………………………………………………………………………..
Dzień Ojca
W tym tygodniu głównym tematem zajęć świetlicowych był Dzień Ojca. Układaliśmy krótkie opisy naszych tatusiów, zwracając uwagę na charakterystyczne cechy jego wyglądu. Czytaliśmy też wiele opowiadań i wierszy związanych
z tematyką Dnia Ojca. Wykonaliśmy przepiękne plakaty, które wyeksponowaliśmy na gazetce ściennej. Dla naszych tatusiów powstały też przepiękne laurki i ozdobne serduszka. Na zajęciach kulinarnych poznaliśmy sposób wykonania pysznego koktajlu z truskawek.
……………………………………………………………………………………………………………………..
Podróże kształcą
Drugi tydzień czerwca w świetlicy szkolnej poświęcony był tematyce związanej z podróżami. Poznaliśmy różne ciekawe miejsca, które warto odwiedzić
w wakacje. Odkryliśmy zabytki i wspaniałe krajobrazy Dolnego Śląska – jednego
z najpiękniejszych regionów Polski. Wykonaliśmy gazetkę ścienną pt. „Lato”. Powstały przepiękne prace na konkurs pt. „Moje wymarzone wakacje”. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, jak bezpiecznie podróżować.
……………………………………………………………………………………………………………………..
Dzień Dziecka
Zgodnie z tematyką pierwszego tygodnia czerwca zaczęliśmy w świetlicy przygotowania do uroczystych obchodów Dnia Dziecka. Dowiedzieliśmy się, że dzieci mają swoje prawa i obowiązki. Rozmawialiśmy o tym, jak wyglądają obchody Dnia Dziecka na świecie. Czytaliśmy wiele opowiadań i wierszy o Dniu Dziecka. Dzięki opowiadaniu z serii wielcy ludzie poznaliśmy kolejną ciekawą postać, która całe życie poświęciła dzieciom – Janusza Korczaka. Wykonaliśmy gazetkę ścienną pt. „Święto dzieci”. Dzieci zapoznały się również z odznaczeniem przyznawanym przez dzieci dorosłym, czyli Orderem Uśmiechu i miały okazję zaprojektować własny order. Radosny nastrój udzielił się nam również na zajęciach kulinarnych. Wykonaliśmy pyszny deser – czekoladowe pieski.
……………………………………………………………………………………………………………………..
Konkurs plastyczny
W maju w świetlicy szkolnej odbył się konkurs plastyczny pt. „Portret mojej mamy”. Prace były przepiękne. Oceniono je w dwóch kategoriach wiekowych:
I grupa – klasy I – III
II grupa – klasy IV – VI
Laureatami w I grupie wiekowej zostały:
I miejsce – Aleksandra Rostkowska, kl. II b
II miejsce – Klaudia Kita, kl. I c
III miejsce – Katarzyna Szymanowicz, kl. II c i Oliwia Ociepka, kl. I b
W kategorii klasy IV – VI laureatami zostały:
I miejsce – Jagoda Smardzewska, kl. V a
II miejsce – Paulina Galas, kl. V b
III miejsce – Katarzyna Soja, kl. V a
Pozostałe prace otrzymały wyróżnienia: Kamila Czarna, kl. II b, Karolina Borczyk, kl. I b, Aleksandra Dobrakowska, kl. IV b, Julia Marcinkowska, kl. I b, Maja Szymanowicz, kl. IV b, Wiktoria Królikowska, kl. I c, Sandra Humin, kl. II b, Zofia Waleszczyńska, kl. I c, Wiktoria Derela, kl. II b, Julia Śliwka, kl. II b, Martyna Żurek, kl. II b, Nikola Zimna, kl. II b, Miriam Olbrych, kl. I a, Magdalena Królikowska,
kl. I c.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, życzymy dalszych sukcesów plastycznych i zapraszamy do brania udziału w kolejnych świetlicowych konkursach.
……………………………………………………………………………………………………………………..
Zajęcia kulinarne
W piątek, 3 czerwca odbyły się zajęcia kulinarne. Tym razem z okazji Dnia Dziecka zaplanowaliśmy wykonanie pysznego deseru – czekoladowych piesków. Do ich wykonania użyliśmy: mufinek, biszkoptów i najpyszniejszego, najbardziej znanego na świecie kremu – nutteli. Oczy i noski piesków zostały zrobione z draży
i m&m-sów. Do dekoracji naszych zwierzątek użyliśmy dobrze nam znanych cukrowych pisaków. Takie zajęcia to była wspaniała podróż do świata smaków, zapachów i kolorów. Dzieci z radością wykonały swoje zadanie. Później przyszedł czas na długo wyczekiwaną degustację. Było słodko i pysznie, dokładnie tak, jak powinno być podczas święta dzieci.
…………………………………………………………………………………………………………………….
Święto mojej mamy
Zgodnie z tematyką ostatniego tygodnia maja zaczęliśmy w świetlicy przygotowania do święta naszych kochanych mam. Wykonaliśmy gazetkę ścienną pt. „Dzień Matki”. Układaliśmy krótkie opisy naszych mam, zwracając uwagę na charakterystyczne cechy ich wyglądu. Czytaliśmy też wiele opowiadań i wierszy związanych z tematyką Dnia Matki. Wykonaliśmy prace plastyczne na konkurs pt. „Portret mojej mamy”. Dla naszych mam powstały przepiękne laurki i ozdobne serduszka.
…………………………………………………………………………………………………………………….
Kim będę, gdy dorosnę?
W tym tygodniu głównym tematem zajęć świetlicowych był temat wyboru przyszłego zawodu. Przedstawialiśmy różne zawody, które odgadywaliśmy na podstawie charakterystycznych rekwizytów. Dowiedzieliśmy się też jak wiele jest zawodów szczególnie niebezpiecznych. Rozwiązywaliśmy krzyżówki oraz zagadki przedstawiające różne profesje. Wykonaliśmy gazetkę ścienną, która prezentowała prace konkursowe z kolejnego wiosennego konkursu pt. „Przyszła Pani Wiosna”. Czytaliśmy wiele opowiadań i wierszy o zawodach. Bliżej poznaliśmy pracę strażaka i paleontologa. Wykonaliśmy pracę plastyczną „Mój wymarzony zawód”. Na zajęciach kulinarnych poznaliśmy sposób wykonania szybkiego i zdrowego śniadania.
……………………………………………………………………………………………………………………..
Moja rodzina
Drugi tydzień maja w świetlicy szkolnej poświęcony był tematyce związanej
z rodziną. Poznaliśmy historię naszych imion i ich znaczenie. Wykonaliśmy gazetkę ścienną prezentującą prace konkursowe pt. „Mój ulubiony bohater bajki”. Czytaliśmy wiele opowiadań i wierszy o rodzinie. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Portret mojej rodziny”. Rozwiązywaliśmy wiele krzyżówek dotyczących świąt rodzinnych
i nazw określających członków rodziny.
……………………………………………………………………………………………………………………..
Cudze chwalicie, swego nie znacie
W pierwszym tygodniu maja realizowaliśmy w świetlicy temat: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Poznawaliśmy ciekawe miejsca w Polsce i miasta, do których warto pojechać. Wyszukiwaliśmy w internecie informacje na temat zabytków w naszej okolicy. Dowiedzieliśmy się, z jakich miejsc i zabytków słynie region,
w którym mieszkamy. Przygotowaliśmy na zajęciach prezentację zamków Polski. Szczególnie byliśmy dumni z tych, znanych z naszego województwa, czyli zamku Czocha w Leśnej czy zamku Książ w Wałbrzychu. W ramach cyklu „Sławni Polacy” czytaliśmy opowiadania edukacyjne o malarzu Wojciechu Kossaku i przywódcy insurekcji kościuszkowskiej – Tadeuszu Kościuszce, który wpisał się w historię nie tylko naszego narodu.
…………………………………………………………………………………………………………………….
Zajęcia kulinarne
W piątek 20 maja odbyły się zajęcia kulinarne. W świetlicowej kuchni tym razem powstały pomysły na szybkie i zdrowe śniadanie. Zajęcia rozpoczęły się od przypomnienia zasad higieny i bezpiecznego korzystania ze sprzętu kuchennego. Do przygotowania śniadania użyliśmy musli, orzechów, rodzynek, migdałów, jogurtu oraz owoców. Dzieci nauczyły się, że to co jest zdrowe może też być smaczne. Podsumowaniem naszych wysiłków kulinarnych była wspólna degustacja.
……………………………………………………………………………………………………………………..
Wiosenne konkursy plastyczne
Wiosną w świetlicy szkolnej odbyły się dwa konkursy plastyczne:
pt. „Moja ulubiona postać z bajki” i „Przyszła Pani Wiosna”. Dzieci wykonały przepiękne prace. Jury i tym razem miało trudne zadanie, aby wybrać najpiękniejsze. Prace dzieci oceniane były w dwóch grupach wiekowych:
I grupa – klasy I – III Sp
II grupa – klasy IV – VI Sp
Konkurs „Moja ulubiona postać z bajki”
Laureatami w I grupie wiekowej – klasy I – III zostali:
I miejsce – Nikola Zimna kl. II b
II miejsce – Kamila Czarna kl. II b
III miejsce ex aequo – Nikola Janusiewicz kl. II c, Maja Świtała kl. II a
W kategorii klasy IV – VI laureatami zostali:
I miejsce – Kasia Soja kl. V a
II miejsce – Jagoda Smardzewska kl. V a
III miejsce – Paulina Galas kl. V b
Wyróżnienia: Oliwia Ociepka kl. I b, Klaudia Kita kl. I c, Wiktoria Derela kl. II b, Michał Galas kl. III b, Aleksandra Cieślak kl. III b, Ania Waberska kl. I c, Magdalena Janiszewska kl. I c, Zuzanna Koper kl. II b, Miriam Olbrych kl. I a, Zosia Waleszczyńska kl. I c, Daria Masalska kl. I c,
Konkurs „Przyszła Pani wiosna”.
Laureatami w I grupie wiekowej – klasy I – III zostali:
I miejsce – Kamila Czarna, kl. II b
II miejsce – Nikola Zimna, kl. II
III miejsce – Oliwia Ociepka, kl. I b
W kategorii klasy IV – VI laureatami zostali:
I miejsce – Paulina Galas, kl. V b
II miejsce – Jagoda Smardzewska, kl. V a
III miejsce – Kasia Soja, kl. V a
Wyróżnienia: Maja Świtała kl. II a, Wiktoria Królikowska kl. I c, Natan Koch kl. I b, Julia Marcinkowska kl. I b, Aleksandra Śródka kl. I a.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.
……………………………………………………………………………………………………………………..
Powrót skrzydlatych przyjaciół
W pierwszym tygodniu po wiosennej przerwie świątecznej tematem zajęć świetlicowych był powrót skrzydlatych przyjaciół. Mówiliśmy o zmianach zachodzących w przyrodzie, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zmiany zachodzące w świecie ptaków. Dowiedzieliśmy się też, jakie ptaki przylatują do nas na zimę, które opuszczają nasz kraj i które zimę spędzają w Polsce. Wspólnie zastanawialiśmy się co możemy zrobić, aby pomóc ptakom przetrwać ten trudny dla nich czas. Czytaliśmy ciekawostki i zagadki o ptakach. Słuchając odgłosów ptaków nagranych na płytę CD, wykonaliśmy przepiękne ptaki z figur geometrycznych.
……………………………………………………………………………………………………………………..
Zajęcia kulinarne
W piątek 18 marca odbyły się zajęcia kulinarne. W świetlicowej kuchni zrobiło się już bardzo świątecznie, ponieważ dekorowaliśmy wielkanocne babeczki. Nasze mini babki polane zostały białą czekoladą, posypane kolorową posypką lub ozdobione płatkami migdałowymi. Wielkanocne akcenty – kurczaczki i palemki wykonaliśmy przy pomocy specjalnych, cukrowych pisaków używanych do dekoracji ciast. Radości przy pracy było wiele, a jeszcze więcej podczas jedzenia tych pyszności.
………………………………………………………………………………………………………………..
Wiosna
Zgodnie z tematyką trzeciego tygodnia marca rozpoczęliśmy w świetlicy przygotowania na nadejście wiosny. Wspólnie wykonaliśmy dwie gazetki ścienne – pt. „Wiosna” oraz ”Wiosna, wiosna, ach to ty”. Wyszukiwaliśmy w internecie wiadomości na temat wiosny. Czytaliśmy wiersze, opowiadania edukacyjne i bajki dotyczące wiosny. Wykonaliśmy piękne wiosenne kwiaty – krokusy, przebiśniegi, żonkile i tulipany. Powstały również wycinane z szablonu bociany, żabki i biedronki na liściu. Na zajęciach kulinarnych powstały wielkanocne babeczki.
………………………………………………………………………………………………………………..
Dzień Kobiet
Kolejny tydzień w świetlicy szkolnej upłynął wokół tematyki związanej ze Świętem Kobiet. Wspólnie zastanawialiśmy się dlaczego obchodzimy to święto, skąd się wzięło?. Wykonaliśmy przepiękne kolorowe kwiaty i laurki, redagowaliśmy też dla naszych pań z serca płynące życzenia. Zapoznaliśmy się również z zawodami wykonywanymi przez kobiety. Czytaliśmy wiele wierszyków i opowiadań edukacyjnych o tym marcowym święcie. Wykonaliśmy gazetkę ścienną pt. „Dzień Kobiet”. Poznaliśmy sylwetki sławnych Polek, m. in. Marii Skłodowskiej – Cure i Wisławy Szymborskiej.
………………………………………………………………………………………………………………..
Świat bajek
Pierwszy tydzień marca w świetlicy poświęcony był tematyce związanej z bajkami. Czytaliśmy wiele wspaniałych bajek, tych bardzo popularnych i mniej znanych. Dyskutowaliśmy o tym, jak cenne i ciągle aktualne są morały zawarte w bajkach. Wspólnie wykonaliśmy gazetkę ścienną pt. „Świat bajek”. Ogłoszony został również konkurs plastyczny pt. „Moja ulubiona postać z bajki”. Spróbowaliśmy swoich sił także jako aktorzy, inscenizując bajkę o „Czerwonym Kapturku” i wiele innych.
………………………………………………………………………………………………………………..
Zajęcia kulinarne
W piątek 26 lutego odbyły się kolejne zajęcia kulinarne. Tym razem wykonaliśmy wesołe i zdrowe kanapki. Do ich wykonania użyliśmy sałaty, pomidorków koktajlowych, ogórka, rzodkiewki, serka żółtego i papryki. Dzieci z zaangażowaniem przystąpiły do ich wykonania. Mieliśmy też okazję porozmawiać o zdrowym odżywianiu. Później przyszedł czas na degustację. Pokaz wykonania kanapki najlepiej można zilustrować wierszem: „Najpierw chlebek masłem posmaruję, na to ser położę, pomidora też dołożę, może jeszcze ogóreczek i smaczna rzodkiewka, dołożę papryczkę, i posolę, i popieprzę, żeby wszystko było lepsze,
już nie powiem ani słowa, bo kanapka jest gotowa!
………………………………………………………………………………………………………………..
Sztuka przyjaźni
W ostatnim tygodniu lutego głównym tematem zajęć świetlicowych była przyjaźń. Wspólnie zastanawialiśmy się co to jest prawdziwa przyjaźń i jaką rolę odgrywa w naszym życiu. Wykonaliśmy piękne portrety naszych przyjaciół. Mówiliśmy również dużo o cechach jakie powinien posiadać prawdziwy przyjaciel. Czytaliśmy wiele wierszyków i opowiadań edukacyjnych o przyjaźni. Przypomnieliśmy sobie również sylwetkę Mikołaja Kopernika, patrona naszej szkoły, który w lutym obchodzi swoje święto. Wykonaliśmy witrażowe komety, planety i gwiazdy. Na zajęciach kulinarnych powstały pyszne kanapki.
………………………………………………………………………………………………………………..
Sporty zimowe
W pierwszym tygodniu po feriach tematem zajęć świetlicowych były sporty zimowe. Mówiliśmy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw na śniegu i lodzie. Dowiedzieliśmy się też, jak ważne jest dbanie o własne zdrowie. Wspólnie zastanawialiśmy się co możemy zrobić, aby prowadzić zdrowy styl życia. Zapoznaliśmy się ze znaczeniem hasła „Ruch to zdrowie”. Wykonaliśmy także gazetkę ścienną pt. „Bezpiecznie na śniegu i lodzie”. Poznaliśmy zimowe dyscypliny sportowe samodzielnie wykonując książeczkę w formie słowniczka obrazkowego.
………………………………………………………………………………………………………………..
Karnawał
Zgodnie z tematyką ostatniego tygodnia stycznia zaczęliśmy w świetlicy przygotowania do karnawału. Dowiedzieliśmy się co to jest karnawał, poznaliśmy zwyczaje związane z karnawałem oraz miejsca na świecie, gdzie odbywają się te najsłynniejsze. Wykonaliśmy gazetkę ścienną pt. „Karnawał”. Czytaliśmy wiele opowiadań i wierszy o karnawale. Wspólnie projektowaliśmy stroje na bal karnawałowy i wykonaliśmy przepiękne maski. Radosny, karnawałowy nastrój udzielił się nam również na zajęciach kulinarnych. Wykonaliśmy pyszny deser w formie rogatych reniferów. Tydzień zakończyliśmy pogadanką na temat bezpiecznych zabaw podczas ferii zimowych, życząc wszystkim miłego odpoczynku.
………………………………………………………………………………………………………………..
Zajęcia kulinarne
W piątek 29 stycznia odbyły się kolejne zajęcia kulinarne. Korzystając z ostatnich dni karnawału dzieci miały okazję wykonać deser w formie sympatycznych reniferów. Do wykonania deseru potrzebowaliśmy babeczek z kruchego ciasta, do środka których nakładaliśmy masło orzechowe. Oczy i duży nos renifera zrobiliśmy z cukierków i preparowanego ryżu, natomiast rogi wykonaliśmy z paluszków typu precelki. Dzieci z zapałem i dużą radością wykonały deser. Później miały okazję spróbować swoje rogate renifery.
………………………………………………………………………………………………………………..
Dzień Babci i Dziadka
W trzecim tygodniu stycznia głównym tematem zajęć świetlicowych był Dzień Babci
i Dziadka. Wspólnie zastanawialiśmy się w jaki sposób możemy okazać wdzięczność babciom i dziadkom. Przygotowaliśmy dla nich wiele niespodzianek. Wykonaliśmy przepiękne laurki i kwiatki wycinanki. Redagowaliśmy życzenia płynące prosto
z serca. Mówiliśmy również dużo o potrzebie okazywania szacunku i serdeczności starszym osobom. Ich rady i doświadczenie życiowe są bowiem dla nas bezcenne. Czytaliśmy wiele wierszyków i opowiadań edukacyjnych o Dniu Babci i Dziadka. Wykonaliśmy gazetkę ścienną pt. „Dzień Babci i Dziadka”. Powstały też wspaniałe portrety naszych kochanych dziadków.
……………………………………………………………………………………………………………………..
Bezpieczna zima
Drugi tydzień stycznia w świetlicy szkolnej poświęcony był bezpieczeństwu podczas zimy. Uczniowie świetlicy w formie pogadanki dzielili się wiedzą na temat bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie. Odgadywali zagadki i rebusy zimowe. Mówiliśmy również dużo o odpowiednim ubiorze na zimowe spacery. Dziewczynki miały okazję zaprojektować właściwy strój na zimową pogodę. W grupach wykonaliśmy plakaty o bezpiecznych zabawach zimowych, które zaprezentowaliśmy na naszej świetlicowej gazetce. Wycinaliśmy też z kolorowego papieru piękne śnieżynki. Rozebraliśmy świetlicową choinkę.
………………………………………………………………………………………………………………..
Witamy Nowy Rok na świetlicy szkolnej
W ubiegłym tygodniu dzieci wróciły do szkoły po przerwie świątecznej. Tematem tygodnia był Nowy Rok. Składaliśmy sobie noworoczne życzenia. Mówiliśmy też o naszych noworocznych postanowieniach i o tym co chcielibyśmy zmienić w Nowym Roku. Poznawaliśmy tajemnice kalendarza, pór roku i miesięcy oraz sposoby mierzenia przez ludzi czasu. Czytaliśmy wiersze i przysłowia o Nowym Roku. Nie zabrakło także zagadek i rebusów o tematyce noworocznej. Uczniowie klas starszych wspólnie z wychowawcą przygotowali gazetkę pt. „Pomagamy zwierzętom zimą”. Rozstrzygnięte zostały również dwa grudniowe konkursy plastyczne. Dzieci malowały farbami zimowe krajobrazy oraz lepiły z plasteliny rodzinę bałwanków. Czytaliśmy również opowiadania edukacyjne. Na zajęciach kulinarnych wykonaliśmy deser – soczyste pingwiny.
………………………………………………………………………………………………………………..
Zajęcia kulinarne
W piątek 9 stycznia rozpoczęliśmy cykl zajęć kulinarnych w Nowym Roku. Na prośbę dzieci tym razem wykonaliśmy deser. Do wykonania deseru użyliśmy jabłka, rodzynki, dżem z owoców leśnych oraz do dekoracji odrobinę bitej śmietany.
Z produktów tych powstały soczyste pingwiny. Wszystkie dzieci pięknie je udekorowały. Pingwinki były naprawdę soczyste, o czym mogli się przekonać również rodzice zaproszeni na degustację.
………………………………………………………………………………………………………………..
Grudniowe konkursy plastyczne
W grudniu w świetlicy szkolnej odbyły się dwa konkursy plastyczne. Pierwszy pt. „Anioły – nasi skrzydlaci przyjaciele” i drugi konkurs na najładniejszą bombkę. Dzieci z dużym zaangażowaniem wykonały konkursowe prace, które jak zawsze były przepiękne. Prace o aniołach ocenione zostały w dwóch kategoriach wiekowych:
I grupa – klasy I – III
II grupa – klasy IV – VI
Laureatami w I grupie wiekowej zostały:
I miejsce – Martyna Adamek, kl. III a
II miejsce – Maja Świtała, kl. II a
III miejsce – Aleksandra Cieślak, kl. III b
Te trzy nagrodzone prace zostały dodatkowo wysłane na ogólnopolski konkurs dotyczący aniołów, organizowany przez Wałbrzyski Ośrodek Kultury. Konkurencja była tak duża, że finalistkom nie udało się zająć żadnego miejsca (nadesłano ponad 3600 prac), ale jesteśmy dumni, że prace naszych uczennic zaistniały na ogólnopolskim konkursie.
W kategorii klasy IV – VI laureatami zostały:
I miejsce – Katarzyna Soja, kl. V a
II miejsce – Julia Tarbaj, kl. IV a
III miejsce – Oliwia Kuzan, kl. IV b
Nagrodzone zostały również dwie prace przestrzenne.
W kategorii klas I – III: I miejsce zajął Tomasz Klimczak, kl. II b
W kategorii klas IV – VI: I miejsce zajęła Paulina Galas, kl. V b
Pozostałe prace otrzymały wyróżnienia: Malwina Nowaczyk kl. II c, Sandra Maćkowiak kl. I c, Daria Masalska kl. I c, Gabriela Soja kl. II a, Natalia Hejny kl. II a, Adrian Kochański kl. III a, Sandra Piosik kl. II b, Małgosia Świrk kl. II a, Aurelia Karlikowska kl. III b, Sandra Humin kl. II b, Zofia Waleszczyńska kl. I c, Magdalena Janiszewska kl. I c, Magdalena Gabrych kl. I c, Kamila Czarna kl. II b, Hubert Karlikowski kl. I b, Wiktoria Jankowska kl. I b i Amelia Michałowska kl. I c.
Konkurs na najładniejszą bombkę również został rozstrzygnięty. Po długich naradach jury postanowiło wyróżnić wszystkie konkursowe prace, bez przyznawania poszczególnych miejsc. Bombki były tak piękne, że trudno było nam wybrać te najpiękniejsze. W konkursie brali udział następujący uczniowie: Wiktoria Królikowska kl. I c, Magdalena Królikowska kl. Ic, Magdalena Janiszewska kl. I c, Mariusz Kiesz kl. I c, Julia Marcinkowska kl. I b, Kamila Czarna kl. II b, Nikola Zimna kl. II b, Klaudia Kita kl. I c, Martyna Żurek kl. II b, Paulina Galas kl. V b, Julia Krężlik kl. V b, Patryk Gabrych kl. IV b.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów, życzymy dalszych sukcesów plastycznych i zapraszamy do brania udziału w kolejnych świetlicowych konkursach.
………………………………………………………………………………………………………………..
Przygotowania do świąt na świetlicy szkolnej
W ubiegłym tygodniu dzieci przygotowywały się na nadejście świąt. Dzieciom uczęszczającym na świetlicę szkolną również udzielił się panujący wszędzie przedświąteczny klimat. Tematem tygodnia były choinkowe radości.
W świątecznym nastroju poznawaliśmy tradycje i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Mówiliśmy o tradycyjnych potrawach obecnych na naszych stołach i śpiewaliśmy kolędy. Wspólnie ubraliśmy choinkę i wykonaliśmy piękne świąteczne dekoracje. Dzieci redagowały życzenia świąteczne i noworoczne na ozdobnych kartkach. Nie zabrakło także zagadek i rebusów o tematyce świątecznej. Uczniowie klas starszych wspólnie z wychowawcą przygotowali dwie gazetki ścienne pt. „Zima” oraz „Choinkowe radości”. Odbył się również konkurs plastyczny na najładniejszą bombkę choinkową. Dzieci malowały farbami gipsowe aniołki. Na zajęciach kulinarnych dekorowaliśmy pierniczki.
………………………………………………………………………………………………………………..
Zajęcia kulinarne
W ubiegłym tygodniu, w piątek 18 grudnia dzieci uczęszczające na świetlicę szkolną ponownie zagościły w kuchni. Po zakończeniu czynności porządkowych i przypomnieniu sobie zasad, których musimy przestrzegać w kuchni, zabraliśmy się do pracy. Cieszyliśmy się atmosferą nadchodzących świąt wspólnie dekorując pierniczki. Choinki, bałwanki, dzwoneczki, bombki, gwiazdki oraz aniołki zdobiliśmy lukrem, białą czekoladą, żelowymi pisakami oraz różnego rodzaju posypkami. Dzieci dowiedziały się także jakie produkty są potrzebne do wykonania pierniczków. Wszystkie dzieci wspaniale wykonały zadanie. Po skończonej pracy przyszedł czas na długo oczekiwaną degustację. W czasie jedzenia dzieci delektowały się świątecznym smakiem. Było pysznie, o czym świadczyły zadowolone miny.
………………………………………………………………………………………………………………..
Zajęcia kulinarne
W piątek 4 grudnia odbyły się kolejne zajęcia w czasie, których przygotowujemy różne smakowitości. Zajęcia rozpoczęły się od przypomnienia zasad higieny i bezpiecznego korzystania ze sprzętu kuchennego. Tym razem uczestnicy zajęć wykorzystując wafle ryżowe i różne warzywa mieli stworzyć własny smaczny
i zdrowy zwierzyniec. Pomysły były różne, w kuchni powstały zające, misie, myszki i koniki. Dzieci czerpały radość nie tylko ze wspólnego przygotowania potraw, ale nauczyły się, że to, co jest zdrowe może też ładnie wyglądać i być smaczne. Podsumowaniem naszych wysiłków kulinarnych była wspólna degustacja.
………………………………………………………………………………………………………………..
Zajęcia kulinarne
Kolejne zajęcia kulinarne nadal poświęcone były owocom. Przed przystąpieniem do wykonania potrawy dzieci przypomniały sobie zasady higieny obowiązujące w kuchni. Na zajęciach wykonaliśmy owocowego węża. Nie był on jadowity, za to bardzo soczysty i pełen witamin. Dzieci zjadły go z dużą ochotą.
………………………………………………………………………………………………………………..
Konkurs plastyczny
W październiku w świetlicy szkolnej odbył się konkurs plastyczny
pt. „Pani Jesień”. Dzieci wykonały przepiękne prace. Tym razem również przestrzenne. Jury miało trudne zadanie – wybór najpiękniejszych prac, które oceniane były w dwóch grupach wiekowych:
I grupa – klasy I – III Sp
II grupa – klasy IV – VI Sp
W grupach tych osobno oceniono prace przestrzenne.
Laureatami w I grupie wiekowej – klasy I – III (prace przestrzenne) zostali:
I miejsce
– Kamila Białek – klasa II c
Maja Reptak, kl. II c
Adrian Kochański, kl. III a
Laureatami w I grupie wiekowej – klasy I – III (prace płaskie) zostali:
I miejsce – Klaudia Kita, kl. I c
II miejsce – Aleksandra Kochańska, kl. II c
III miejsce – Aleksandra Cieślak, kl. III b, Maja Świtała, kl. II a
Wyróżnienia: Magdalena Królikowska kl. I c, Maja Pietrzak kl. III a, Wiktoria Królikowska kl. I c, Nikola Janusiewicz kl. II c, Martyna Adamek kl. III a, Michał Galas kl. III b, Sandra Piosik kl. II b, Julia Olszewska kl. III a, Julia Marcinkowska kl. I b, Pola Woloszczuk kl. IIIb, Eliza Redzicka kl. IVb.
W kategorii klasy IV – VI (prace przestrzenne) laureatami zostali:
I miejsce – Wiktoria Reptak – klasa IV a
W kategorii klasy IV – VI (prace płaskie) laureatami zostali:
I miejsce – Katarzyna Soja kl. V a
II miejsce – Paulina Galas kl. V b
III miejsce – Weronika Osyra kl. V b
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.
………………………………………………………………………………………………………………..
Zajęcia kulinarne
Świetlica szkolna wśród wielu prowadzonych zajęć rozpoczęła również cykl zajęć kulinarnych. Jest to typ zajęć bardzo lubianych przez dzieci. Zajęcia kulinarne odbywają się systematycznie dwa razy w miesiącu, w pierwszy i trzeci piątek miesiąca. Za główny cel tych zajęć przyjęłam wykształcenie u dzieci praktycznych umiejętności kulinarnych niezbędnych w życiu dorosłym oraz umiejętność pracy i współdziałania w grupie. Podczas zajęć dzieci miały okazję zapoznać się z wyposażeniem szkolnej kuchni i z zasadami bezpiecznego posługiwania się przyrządami kuchennymi.
Pierwszą potrawą wykonaną na zajęciach była sałatka owocowa. Przed przystąpieniem do wykonania potrawy, przypomnieliśmy sobie zasady higieny podczas przygotowywania i spożywania posiłków. Dzięki tym zajęciom dzieci usprawniły się manualnie poprzez obieranie, krojenie czy mieszanie. Nabyły nowych doświadczeń i doskonaliły czynności związane z samoobsługą. Sałatka wyszła pyszna, dużą przyjemność sprawiło dzieciom jej konsumowanie. Dzieci miały również okazję poczęstować rodziców przyrządzoną na zajęciach sałatką. Sprawiło to dzieciom dużo radości i dało możliwość zaprezentowania efektów naszej pracy.
Konkurs plastyczny pt. „W cieniu drzewa”
We wrześniu w świetlicy szkolnej odbył się konkurs plastyczny pt. „W cieniu drzewa”. Konkurs zorganizowany został w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Drzewa, przypadającego na 10 października.
Dzieci z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do wykonania prac. Konkursowe prace były przepiękne, wykonane przy użyciu różnorodnych technik. Jury miało duże trudności z wyborem najpiękniejszych. Prace dzieci oceniane były w dwóch grupach wiekowych:
I grupa – klasy I – III Sp.
II grupa – klasy IV – VI Sp.
Laureatami w I grupie wiekowej – klasy I – III zostali:
I miejsce – Adrian Kochański – klasa III a
II miejsce – Maja Świtała, Dominik Pasierski – klasa II a
III miejsce – Aleksandra Cieślak, Maciej Hliwa – klasa III b
Wyróżnienia: Wiktoria Derela – klasa II b, Zuzanna Lisowska – klasa II a, Maja Pietrzak – klasa III a, Karolina Podgórska – klasa III b, Matylda Nowaczyk – klasa III b, Zuzanna Koper – klasa II b, Małgorzata Świrk – klasa II a, Gabriela Soja – klasa II a, Zofia Waleszczyńska i Klaudia Kita – klasa I c
W kategorii klasy IV – VI laureatami zostali:
I miejsce – Paulina Galas – klasa V b
II miejsce – Aleksandra Dobrakowska – klasa IV b
III miejsce – Julia Krężlik – klasa V b
Wyróżnienie: Aleksandra Żurek – klasa IV b
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie zostały nagrodzone dyplomami. Zachęcamy wszystkie dzieci do czynnego udziału w konkursach plastycznych organizowanych w świetlicy szkolnej.