Aktualności

Jak nie czytam, jak czytam

W piątek, 8 czerwca po raz trzeci nasza szkoła włączył się do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam – pobijamy rekord w czytaniu”. Podobnie jak w latach poprzednich w całej Polsce uczniowie zbierali się w wybranych miejscach, żeby w jednym momencie czytać książki – każdy to na co ma ochotę.

W naszej szkole tym miejscem było boisko szkolne, gdzie o godzinie 10.00 ponad trzystu uczniów Zespołu Szkół w Zawoni czytało książki.

………………………………………………………………………………………………….

Program PoczytajMy – „My czytamy” w Zespole Szkół w Zawoni

W środę, 16 maja na pierwszej lekcji odbyło się spotkanie czytelnicze w ramach realizacji programu PoczytajMy. Polegało ono na głośnym czytaniu we wszystkich klasach, od klasy I SP po III gimnazjum. Czytali nauczyciele lub chętni uczniowie różne książki dostosowane do wieku.

………………………………………………………………………………………………….

Spotkanie autorskie z Tomaszem Duszyńskim

17 kwietnia uczniowie klas piątych zostali zaproszeni do Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Zawoni na spotkanie z panem Tomaszem Duszyńskim, dziennikarzem Radia RMF FM i Radia Aplauz, autorem powieści fantastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.  Pan Tomasz ciekawie opowiadał o pracy pisarza oraz o napisanych przez siebie książkach. Spotkanie zakończyło wspólne selfie.

………………………………………………………………………………………………….

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI”

W marcu 2018 r. uczniowie klas piątych brali udział w szkolnym konkursie plastycznym „Zakładka do książki”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu zakładki do książki dowolną techniką plastyczną z wykorzystaniem różnych materiałów. Do biblioteki szkolnej wpłynęło dużo różnorodnych prac. We wtorek, 17 kwietnia komisja konkursowa wybrała najlepsze:

I miejsce – Alicja Pulnik kl. Va, Hanna Pulnik kl. Va,

II miejsce – Malwina Kreli kl. Vb, Paweł Ścisło kl. Vb,

III miejsce – Karol Wesołowski kl. Va, Robert Łopyta kl. Vb.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, pozostali uczestnicy dyplomy. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a laureatom gratulujemy zwycięstwa.

Alina Grzeżułkowska

Ewa Staszak

………………………………………………………………………………………………….

PoczytajMY – Mój przyjaciel pies

13 kwietnia 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie czytelnicze w ramach programu PoczytajMY,  którego temat brzmiał „Mój przyjaciel pies”. Tym razem uczennice z klasy VIIa – Kasia Soja, Zuzia Gajewska i Jagoda Smardzewska prowadziły zajęcia dla klas zerowych. Dzieci wysłuchały opowiadania „Księżniczka Amelka i jej pies”, a następnie dowiedziały się o pochodzeniu psów i sposobach opieki nad nimi. Zastanawiały się, w czym pomagają nam psy i dlaczego są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Każde dziecko chętnie opowiadało o swoim psim pupilu.

………………………………………………………………………………………………….

PoczytajMY – Przyjaciel zwierząt

W ramach realizacji programu PoczytajMY, 26 marca uczennice z klasy VIIa – Kasia Soja, Zuzia Gajewska i Jagoda Smardzewska przeprowadziły zajęcia dla 5-latków z Publicznego Przedszkola w Zawoni. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Krowa” i wiersza „Pomieszanie z poplątaniem”, a następnie odpowiadały na pytania związane ze zwierzętami domowymi. Bez żadnych trudności odgadywały rymowane zagadki o różnych zwierzętach oraz rozpoznawały je po odgłosach jakie wydają.

Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą i zasłużyły na odznakę Przyjaciel zwierząt.

Ewa Staszak

………………………………………………………………………………………………….

PoczytajMYZabawa w detektywa

We wtorek, 27 lutego 2018r. uczniowie klasy Ia i Ib SP brali udział w zajęciach czytelniczych realizowanych w ramach ogólnopolskiego programu PoczytajMY. Program ten został stworzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i polega na utworzeniu w szkole klubu czytelniczego. W naszej szkole do takiego klubu należą uczennice z klas siódmych, które pod opieką bibliotekarza prowadziły zajęcia dla pierwszaków.

Na początku uczennice z klasy VIIa – Kasia Soja i Zuzia Gajewska, przeczytały pierwszakom książeczkę pt. „Franklin detektywem”. Następnie w rozmowie z dziećmi ustaliły, co robi detektyw oraz jakich przedmiotów używa on w swojej pracy. Dzieci sprawdzały swoją spostrzegawczość – szukały ukrytych  przedmiotów i opisywały, jak wygląda osoba, która wyszła z klasy. Później oglądały przez lupy swoje linie papilarne. Na zakończenie uczniowie otrzymali legitymacje detektywa, które własnoręcznie wypełnili. Pierwszoklasistom zabawa w detektywa bardzo się podobała.

Ewa Staszak

………………………………………………………………………………………………….

Nowe książki

………………………………………………………………………………………………….

Pierwszaki zostają czytelnikami biblioteki szkolnej

W dniach 2 i 5 lutego 2018 r. uczniowie klas pierwszych SP stali się czytelnikami biblioteki szkolnej. Zanim to nastąpiło dzieci poznały regulamin biblioteki, zasady wypożyczania i poszanowania książek oraz dowiedziały się, jakie zbiory posiada nasza biblioteka. Na zakończenie pierwszaki wypożyczyły sobie książeczki i otrzymały zakładki do książek, obiecały często korzystać z biblioteki szkolnej.

…………………………………………………………………………………………………………

Spotkanie z pisarką

Dnia 15 grudnia 2017r. odbyło się spotkanie autorskie z poetką i bajkopisarką, panią Wiesławą Kuciębą. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klas I-III oraz klas zerowych.

Pani Wiesława Kucięba jest autorką bajek dla dzieci: „Brzydkie czy ładne”, „Nie tylko cacanki”, „Mistrzem być”, „Ja krasnoludek oświadczam”, „Sierżant Uśmiech” oraz „Gdzie jest Mikołaj”. W trakcie spotkania autorka opowiadała o swojej twórczości, pokazywała barwne ilustracje i czytała fragmenty swoich książek. Nie zabrakło też ulubionej przez autorkę zabawy słowem, czyli rymowanek-zgadywanek, chętnie odgadywanych przez dzieci. Na zakończenie spotkania uczniowie wręczyli autorce kwiaty, dyplom w podziękowaniu za spotkanie. Oczywiście były też autografy i możliwość zakupienia książeczek.

Spotkanie z Wiesławą Kuciębą było ciekawym przeżyciem i dobrą zabawą. Może wśród nas też znajduje się przyszły pisarz lub poeta? Czas pokaże.

Urszula Szalińska

…………………………………………………………………………………………………………

Cała szkoła czyta

W dniach 16-17 listopada 2017 roku w klasach 0-III szkoły podstawowej odbyły się spotkania czytelnicze w ramach projektu „Cała szkoła czyta”. Tym razem uczennice klas siódmych (Zuzia Gajewska, Kasia Soja, Asia Kosińska i Marysia Kiesz) czytały książki młodszym koleżankom i kolegom.

Pierwszoklasiści poznali przygody Mai i papugi z książki „Maja na tropie jaja”. Uczniowie klas drugich i zerowych wysłuchali opowiadania „Skarb Arubaby”, a później sami starali się odnaleźć w labiryncie drogę do skarbu. Natomiast w klasach trzecich uczennice przeczytały wybrane opowiadania z książek Renaty Piątkowskiej „Najwierniejsi przyjaciele” i „Oko w oko ze zwierzakiem”. Przygody zwierząt bardzo się wszystkim podobały i dzieci wypowiadały się na temat przyjaźni między zwierzętami oraz między ludźmi.

Wszyscy uczniowie słuchali z dużym zaciekawieniem i siódmoklasistki zostały zaproszone na kolejne spotkania czytelnicze.

…………………………………………………………………………………………………………

Nowe książki

i wiele innych……

…………………………………………………………………………………………………………

Cała szkoła czyta

W ramach kontynuacji projektu Cała szkoła czyta we wtorek, 24 października 2017 r. w klasach IV – VII SP oraz klasach drugich i trzecich gimnazjum na pierwszej lekcji uczniowie słuchali głośnego czytania książek. W każdej klasie chętne osoby czytały, wybrane wcześniej, różne książki – powieści obyczajowe, historyczne, przygodowe oraz fantastyczne. Były to nowości zakupione do biblioteki szkolnej. Po lekcji po niektóre pozycje zgłosiło się wielu chętnych do wypożyczenia.

…………………………………………………………………………………………………………

Konkurs czytelniczy

Z jakiej części książek o Harrym Potterze pochodzi ten fragment:

Zwycięzcą będzie uczeń, który jako pierwszy odgadnie, z której części książek o Harrym Potterze pochodzi zamieszczony fragment (proszę podać prawidłowy tytuł).
Odpowiedzi należy zgłaszać do biblioteki szkolnej w ciągu 14 dni od publikacji tekstu. Na zwycięzcę czeka nagroda.

Ten fragment pochodzi z szóstej części książek o Harrym Potterze – „Harry Potter i Książę Półkrwi”.

Najszybciej prawidłowej odpowiedzi udzielił Maciej Farganus z klasy VIIa. Gratuluję!

…………………………………………………………………………………………………………

Konkurs wiedzy o baśniach

H. Ch. Andersena

Dnia 25 września, w klasie III b SP, odbył się Konkurs wiedzy o baśniach H. Ch. Andersena.

Ten duński pisarz i poeta, urodzony 2 kwietnia 1805 r., stworzył wiele wierszy, opowiadań, powieści, a także sztuk teatralnych. Jednak to baśnie sprawiły, że jego nazwisko jest tak dobrze znane. Konkurs dotyczył tylko kilku z nich. Były to:

 • „Dziewczynka z zapałkami”;
 • „Brzydkie kaczątko”;
 • „Królowa Śniegu”;
 • „Calineczka”;
 • „Dzikie łabędzie”;
 • „Księżniczka na ziarnku grochu”;
 • „Mała Syrenka”;
 • „Nowe szaty cesarza”.

Twórczość Andersena podoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Młodsi czytelnicy są zainteresowani ciekawą fabułą, a dorośli mogą odnaleźć w baśniach głębsze przemyślenia dotyczące różnych aspektów życia.

Dzieci miały do rozwiązania arkusze konkursowe składające z różnego typu zadań. Bardzo dobrze poradziły sobie z wypełnieniem prac, dlatego dnia 27 września aż pięć osób znalazło się na podium.

Dyplom za pierwsze miejsce otrzymała Julia Marcinkowska, a za drugie Maja Kępska. Trzecie miejsce ex aequo zajęły: Karolina Borczyk, Wiktoria Kajmowicz i Lena Pluta. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Serdecznie gratulujemy!

Ewa Długosz

…………………………………………………………………………………………………………

Spotkanie autorskie z Kazimierzem Szymeczko

W ramach akcji „Z książką na walizkach” w Gminnym Ośrodku Kultury i Biblioteki w Zawoni gościł Kazimierz Szymeczko, autor książek i opowiadań dla dzieci i młodzieży. W spotkaniu autorskim, które odbyło się 8 czerwca 2017 r., wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół w Zawoni z klas czwartych i z klasy Ib gimnazjum. Pan Kazimierz Szymeczko odpowiedział na wiele pytań zadawanych przez uczniów, przybliżył swoja twórczość i wyjawił niektóre fakty ze swojego życiorysu. Na zakończenie uczniowie ustawili się po autograf pisarza.

Serdecznie dziękujemy pani Annie Buczak, kierownik biblioteki publicznej w Zawoni za zorganizowanie ciekawych spotkań autorskich dla naszych uczniów.

……………………………………………………………………………………………………………………..

JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM

1 czerwca 2017 r. w ramach akcji zorganizowanej przez redakcję czasopisma Biblioteka w Szkole, w całej Polsce uczniowie zbierali się w wybranych miejscach z książkami na wspólne czytanie. „Pobijamy rekord czytania w jednym momencie!”  – to wyzwanie podjęli również uczniowie naszej szkoły. O godzinie 10.00 wszyscy wyszli przed szkołę, aby wspólnie czytać, każdy wybraną przez siebie książkę.

 

……………………………………………………………………………………………………………………..

Klasy czwarte w drukarni

We wtorek, 23 maja 2017r. klasy czwarte pojechały na wycieczkę do Wrocławia. Jednym z jej celów było poznanie drukarni ORTIS, w której drukowane są czasopisma, foldery i gazetki reklamowe. Pan Michał Grzesik oprowadził nas po wszystkich działach i opowiedział o etapach drukowania, od zamówienia do gotowego produktu. Uczniowie obejrzeli maszyny drukarskie i przyjrzeli się całemu procesowi produkcyjnemu.

……………………………………………………………………………………………………………………..

Cała szkoła czyta

12 maja 2017 r. klasy piąte i szóste uczestniczyły w spotkaniu czytelniczym, na którym swoje propozycje do czytania przedstawili uczniowie. Jako pierwsza fragment książki Ricka Riordana „Morze potworów” z serii Percy Jackson i bogowie olimpijscy przeczytała Kasia Soja z klasy VIa.

Następny fragment z książki Katarzyny Majgier „Duch z Niewiadomic” przeczytała Marysia Kiesz z klasy VIb. Ta książka pochodzi z serii Tajemnice starego pałacu, w bibliotece szkolnej są jeszcze dwie części z tej serii.

Jako ostatni krótki fragment książki Magdaleny Zarębskiej „Kaktus na parapecie” przedstawił Patryk Gabrych z klasy Vb.

Wszystkie zaprezentowane książki można wypożyczyć w bibliotece szkolnej.

……………………………………………………………………………………………………………………..

Plakaty promujące czytelnictwo i książki Grzegorza Kasdepke

Uczniowie klas trzecich SP po zajęciach czytelniczych na temat książek Grzegorza Kasdepke, mieli za zadanie narysować plakat promujący czytelnictwo lub twórczość poznanego autora. Wszyscy, którzy dostarczyli swoje prace do biblioteki szkolnej otrzymali nagrody książkowe. Oto efekty ich pracy:

……………………………………………………………………………………………………………………..

Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską

W piątek, 24 marca 2017 r. uczniowie klas drugich SP wzięli udział w spotkaniu autorskim, które odbyło się w GOKiB w Zawoni. Tym razem uczniowie mieli okazję do poznania twórczości Renaty Piątkowskiej, popularnej autorki książek dla dzieci, której towarzyszyła lektorka Malwina Kożurno. Pisarka ciekawie opowiadała o swoich książkach, w których opisuje codzienne sytuacje. Jej bohaterowie to dzieci mające poczucie humoru i zwariowane pomysły. Fragment książki „To się nie mieści w głowie” czytała pani Elżbieta Kożurno, a dzieci reagowały śmiechem na interpretację lektorki. Autorka opowiadała także o innych bohaterach swoich książek – zwierzętach, koniach, psach i kotach. Następnie pani Renata Piątkowska nakreśliła cały proces powstania książki, od pomysłu do druku oraz jej drogę do księgarni lub biblioteki. Na zakończenie dzieci zadawały autorce pytania i ustawiły się w kolejce po autograf. Spotkanie było bardzo ciekawe i upłynęło w miłej atmosferze.

……………………………………………………………………………………………………………………..

Spotkanie z pisarzem Marcinem Pałaszem

Uczniowie klas IV oraz klasy Vb uczestniczyli w dniu 13 marca 2017 r. w spotkaniu autorskim z Marcinem Pałaszem, które odbyło się w GOKiB w Zawoni.

Pisarz jest autorem dwóch serii książek. Bohaterem jednej z nich jest pies Elf a drugiej – dziewczynka Marcelka. Marcin Pałasz opowiedział o początkach swojej pracy pisarskiej i planach na przyszłość.

Spotkanie bardzo podobało się uczniom, po autograf pisarza ustawiła się długa kolejka.

……………………………………………………………………………………………………………………..

Cała szkoła czyta

W piątek, 10 marca odbyło się spotkanie czytelnicze klas IV. Gościem specjalnym była pani Anna Buczak, która prowadzi gminną bibliotekę publiczną przy GOK i B w Zawoni. Pani Ania opowiedziała uczniom o działalności biblioteki publicznej oraz zachęciła do korzystania z jej zbiorów.

13 marca w GOK i B odbędzie się spotkanie z pisarzem Marcinem Pałaszem, dlatego pani Buczak przybliżyła uczniom twórczość tego autora książek dla dzieci i młodzieży. Następnie przeczytała fragment jego najnowszej powieści pt. „Elf i skarb wuja Leona”. Na zakończenie dzieci obejrzały wystawkę książek Marcina Pałasza.

……………………………………………………………………………………………………………………..

Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

W środę, 8 lutego 2017 r. odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas IV-VI. Poprzedziły go eliminacje klasowe. Zadanie konkursowe polegało na przeczytaniu przed komisją konkursową fragmentu prozy oraz jednego wiersza.

Wyniki końcowe przedstawiają się następująco:

Klasy IV

I miejsce Martyna Adamek,

II miejsce Marcela Lenda,

III miejsce Alicja Pulnik.

Klasy V

I miejsce Aleksandra Korzeniewska,

II miejsce Maciej Cygan,

III miejsce Aleksandra Solis.

Klasy VI

I miejsce Maria Kiesz,

II miejsce Joanna Kosińska,

III miejsce Karolina Wójcik.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe, pozostali uczestnicy – dyplomy. Dziękujemy za udział i gratulujemy laureatom.

konkurs 009 konkurs 010 konkurs 003 konkurs 004 konkurs 005 konkurs 006 konkurs 007 konkurs 011 konkurs 012 konkurs 013 konkurs 014 konkurs 015 konkurs 016 konkurs 018 konkurs 019 konkurs 020 konkurs 021 konkurs 022 konkurs 023 konkurs 024 konkurs 025 konkurs 027

……………………………………………………………………………………………………………………..

Poznajemy katalogi biblioteczne

7 lutego uczniowie klasy IIa i IIb SP odwiedzili bibliotekę szkolną, aby przeprowadzić wywiad z bibliotekarką na temat organizacji biblioteki. Pani bibliotekarka wyczerpująco odpowiedziała na szereg zadawanych pytań. Dzieci dowiedziały się, jak wygląda katalog tradycyjny i elektroniczny, który z nich jest bardziej użyteczny oraz jakie informacje są zawarte na karcie katalogowej. Uczniów interesowało także, czym zajmuje się bibliotekarka poza wypożyczaniem, która książka jest najczęściej czytana oraz na jakie działy podzielone są książki w bibliotece szkolnej. Na koniec drugoklasiści podziękowali za przeprowadzony wywiad i obiecali, że będą systematycznie wypożyczać książki.

U. Szalińska

J. Kaszuba

KatalogiKl2 001 KatalogiKl2 002 KatalogiKl2 003 KatalogiKl2 004 KatalogiKl2 006 KatalogiKl2 007 KatalogiKl2 010 KatalogiKl2 015 KatalogiKl2 016 KatalogiKl2 020 KatalogiKl2 022 KatalogiKl2 017

……………………………………………………………………………………………………………………..

Pierwszaki zostają czytelnikami biblioteki szkolnej

30.01.2017r. uczniowie klasy Ia zostali zaproszeni przez panią bibliotekarkę na lekcję biblioteczną, w trakcie której stali się czytelnikami biblioteki szkolnej.

Uczniowie zapoznali się z pomieszczeniem biblioteki, poznali księgozbiór, sposób rozmieszczenia książek na półkach. Zapoznali się także z działem książek przeznaczonym specjalnie dla nich. W rozmowie o poszanowaniu książek pani bibliotekarka przedstawiła pierwszakom Prośby Książek. Nowi czytelnicy obiecali, że zawsze będą o nich pamiętać. Na zakończenie spotkania uczniowie wypożyczyli do domu wybrane przez siebie książeczki.

Lekcja biblioteczna bardzo się dzieciom podobała. Nowi czytelnicy z pewnością będą często odwiedzać bibliotekę szkolną.

Uczniowie i wychowawczyni klasy Ia pani Grażyna Bialik

klasa1aCzytel. 001 klasa1aCzytel. 003 klasa1aCzytel. 005 klasa1aCzytel. 006 klasa1aCzytel. 007 klasa1aCzytel. 010 klasa1aCzytel. 011 klasa1aCzytel. 016

……………………………………………………………………………………………………………………..

„Titanic – marzenie o wielkości”

W piątek, 20 stycznia klasa IIb SP miała zajęcia w bibliotece szkolnej oparte o wydarzenia opisane przez Zofię Stanecką w książce „Historia pewnego statku”. Dzieci wysłuchały opowieści o losach Titanica, na mapie obejrzały trasę jego rejsu. Porównywały wielkość parowca z innymi obiektami. Podzielone na grupy zastanawiały się nad znaczeniem pojęć związanych z budową, wyposażeniem i załogą statku.  Na zakończenie obejrzały inne książki z serii „Czytam sobie”.

Titanik Titanik 015 Titanik 014 Titanik 012 Titanik 013 Titanik 011 Titanik 010 Titanik 008 Titanik 009 Titanik 006 Titanik 005 Titanik 004 Titanik 003 Titanik 002 Titanik 001 Titanik 019

……………………………………………………………………………………………………………………..

Regulamin Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania

Serdecznie zapraszamy uczniów klas IV-VI do udziału w Konkursie Pięknego Czytania, który odbędzie się 8 lutego 2017 r. Szczegóły w regulaminie.

Regulamin Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania

dla klas IV – VI w Zespole Szkół w Zawoni

Cele konkursu:

– kształcenie umiejętności pięknego czytania i rozumienia tekstów,

– popularyzacja książek i czytelnictwa,

– rozbudzanie wrażliwości na piękno literatury,

– kształcenie umiejętności prezentacji własnych możliwości oraz rywalizacji

Regulamin konkursu:

– konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV, V, VI,

– planowane są dwa etapy konkursu

 1. etap klasowy – biorą udział uczniowie danej klasy,
 2. etap główny:
 • część 1 – po troje przedstawicieli każdej klasy czyta przed komisją konkursową dwa teksty (proza i poezja, wcześniej znane),
 • część 2 – troje najlepszych uczniów reprezentuje poziom klas – czytają teksty wskazane przez komisję, wcześniej nieczytane.

– do pierwszego etapu uczeń sam lub z pomocą opiekunów wybiera dwa teksty (proza i poezja), które będzie czytał przed komisją konkursową,

– w drugim etapie laureaci pierwszego etapu (3 osoby z danego poziomu klas) będą czytali wylosowane teksty (wcześniej im nieznane),

– uczniowie występują pojedynczo, o kolejności występowania decyduje losowanie,

– czas czytania każdego ucznia wybranego przez siebie tekstu: proza -maksymalnie 3 minut, ale nie mniej niż 2 minuty, poezja – 1-2 minuty.

– wyniki i rozdanie nagród w dniu konkursu.

Zasady oceniania:

– uczestników konkursu ocenia trzyosobowa komisja konkursowa,

– kryterium oceny:

 1. Technika czytania (płynność, dykcja, tempo czytania).
 2. Środki artystycznego wyrazu (pauzowanie, tempo, jako środek ekspresji, modulowanie głosu, mimika, gest, akcent zdaniowy, kontakt wzrokowy z odbiorcą, radzenie sobie z tremą).
 3. Zachowanie limitu czasowego.

Nagrody:

Nagrody książkowe otrzymają trzej najlepsi mistrzowie czytania z danego poziomu klas, pozostali uczestnicy nagrodzeni zostaną dyplomami.

Termin konkursu:

– etapy klasowe (poloniści przeprowadzają na lekcji polskiego lub sami wybierają 3 uczniów chętnych do udziału w konkursie),

– etap główny: 8 lutego 2017 r.

……………………………………………………………………………………………………………………..

Poznajemy książki Grzegorza Kasdepke

„Poznajemy książki Grzegorza Kasdepke” – taki był temat zajęć w bibliotece szkolnej dla klas III SP. Uczniowie zapoznali się z twórczością pisarza, który dostał wiele nagród za swoje książki. Kuba i Buba, Detektyw Pozytywka, Kacper i jego tata to tylko niektóre z opisanych przez autora postaci.

Dzieci wysłuchały opowiadania „Magia w kolorze lilaróż” oraz same czytały kilka fragmentów z książki „Bon czy ton” i zastanawiały się nad grzecznością w życiu codziennym. Na zakończenie uczniowie rysowali plakaty zachęcające do czytania książek.

W naszej bibliotece szkolnej mamy następujące książki autorstwa G. Kasdepke:

 1. Ostrożnie
 2. Zeus i spółka. Mity dla dzieci
 3. Mity dla dzieci
 4. Kacperiada
 5. Inżynier Ciućma, czyli śrubka, młotek i przemądrzałe roboty
 6. Detektyw Pozytywka (4 części)
 7. Drużyna pani Miłki, czyli o szacunku, odwadze i nnnych wartościach
 8. Co to znaczy…
 9. Powrót Bartusia, czyli Co to znaczy… po raz drugi
 10. Potworak i inne kosmiczne opowieści
 11. Bon czy ton, czyli savior-vivre dla dzieci
 12. Przyjaciele
 13. Kuba i Buba w szpitalu, czyli o prawach dziecka – pacjenta prawie wszystko
 14. Grzegorz Kasdepke dzieciom
 15. A ja nie chcę być księżniczką
 16. Kto zamawiał koszmarną przygodę
 17. Horror, czyli skąd się wzięły dzieci
 18. Pokój NIEgościnny
 19. Dziwne przypadki bajkopisarza
 20. Z piaskownicy w świat
 21. Kasztan, tapczan, tralala
 22. Wakacje Potworaka

IMG_20170111_103442 (2) IMG_20170110_091335 (2) IMG_20170110_091344 (2) IMG_20170110_091352 (2) IMG_20170110_091417 (2) IMG_20170110_091554 (2) IMG_20170110_091612 (2) IMG_20170110_092103 (2) IMG_20170110_092201 (2) IMG_20170110_092515 (2) IMG_20170111_100959 (2) IMG_20170111_101012 (2) IMG_20170111_101028 (2) IMG_20170111_101201 (2) IMG_20170111_103436 (2) kl3b 001

……………………………………………………………………………………………………………………..

Konkurs czytelniczy dla klas VI

Z jakiej książki pochodzi ten fragment?

konkurs

Powyższy fragment pochodzi z książki „Baśniobór” – „Gwiazda wieczorna wschodzi”, autor Brandon Mull. Pierwsza prawidłowej odpowiedzi udzieliła Marysia Kiesz z klasy VIb, została nagrodzona książką.

……………………………………………………………………………………………………………………..

„Cała szkoła czyta”

Kolejne spotkanie czytelnicze odbyło się 16 grudnia, uczestniczyli w nim uczniowie klas szóstych. Bibliotekarka jeszcze raz przypomniała, dlaczego warto czytać książki, zachęciła do wypożyczania nowości zakupionych z dotacji finansowej Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Następnie pani Wicedyrektor Agnieszka Andruszczak przeczytała fragmenty książki Piotra Patykiewicza „Samotnica”. Trzej koledzy nudzą się w czasie ferii zimowych, gra na szamańskim bębenku przenosi ich do śnieżnej i mroźnej krainy. Powrót do znanego świata możliwy jest po złożeniu ofiary legendarnej górze – Samotnicy. Na zakończenie spotkania uczniowie obejrzeli wystawkę nowych książek.

img_20161216_080958-2 img_20161216_080920-2 img_20161216_080943-2 img_20161216_084415-2 img_20161216_084207-2 img_20161216_084243-2 img_20161216_084255-2 img_20161216_084346-2 img_20161216_084150

……………………………………………………………………………………………………………………..

Konkurs czytelniczy dla klas V

Z jakiej książki pochodzi ten fragment?

konkurs

Powyższy fragment pochodzi z książki Zuzanny Orlińskiej „Cierpienia sięciolatka”. Jako pierwsza prawidłowej odpowiedzi udzieliła Wiktoria Dasiewicz z klasy Va, za co otrzymała nagrodę książkową.

…………………………………………………………………………………………………………………….

„Cała szkoła czyta”

W piątek, 18 listopada w ramach projektu „Cała szkoła czyta” odbyło się kolejne spotkanie czytelnicze. Tym razem uczestniczyły w nim klasy piąte. Bibliotekarka pani Ewa Staszak opowiedziała o nowych książkach w bibliotece szkolnej zakupionych z dotacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zachęciła do ich wypożyczania i czytania. Następnie pani Wicedyrektor Agnieszka Andruszczak przeczytała fragment książki Zuzanny Orlińskiej „Cierpienia sięciolatka”. Uczniowie z uwagą słuchali o perypetiach ich rówieśnika Konrada, reagowali śmiechem na zabawne opisy przygód bohatera. W bibliotece szkolnej jest jeszcze jedna książka tej autorki – „Ani słowa o Zosi”.

spotkanie-czytel-kl-v-008 spotkanie-czytel-kl-v-004 spotkanie-czytel-kl-v-005 spotkanie-czytel-kl-v-007 spotkanie-czytel-kl-v-002 spotkanie-czytel-kl-v-014 spotkanie-czytel-kl-v-009 spotkanie-czytel-kl-v-012 spotkanie-czytel-kl-v-013 ksiazka

……………………………………………………………………………………………………………………..

Cała szkoła czyta

„Zwierzęta bohaterami książek” – pod takim hasłem klasy drugie SP spotkały się w bibliotece szkolnej. Dzieci zastanawiały się, dlaczego warto czytać książki, uznały, że bardzo lubią historie, których bohaterami są różne zwierzęta. Uczniowie wysłuchali fragmentu książki Holly Webb „Mały Ruby w tarapatach”. Przygody pieska bardzo im się podobały, więc wyszukiwali w książkach popularnonaukowych informacji o cocker spanielu – bohaterze książki Holly Webb. Następnie dzieci kolorowały rysunki przedstawiające pieski. Po zrobieniu wspólnej fotografii obiecały częściej wypożyczać i czytać książki.

Ewa Staszak

img_20161116_122543 img_20161116_122539 img_20161116_122344 img_20161116_122338 img_20161116_122323 img_20161116_122311 img_20161115_103337 img_20161115_102340 img_20161115_102242 img_20161115_101751 img_20161115_101742 img_20161115_101652 img_20161115_101604 img_20161115_101558 img_20161109_083559 img_20161109_083525 img_20161109_083503 img_20161109_083455 img_20161109_083016 img_20161109_082726 img_20161109_082716 img_20161109_082425 img_20161109_082349 img_20161109_082219 img_20161109_081323 img_20161109_080651 img_20161116_122857 img_20161109_084620

……………………………………………………………………………………………………………………..

Konkurs czytelniczy dla klas IV

Z jakiej książki pochodzi ten fragment?

konkurs-003

Zwycięzcą będzie uczeń, który jako pierwszy odgadnie, z jakiej książki pochodzi zamieszczony fragment (proszę podać prawidłowy tytuł i autora).
Odpowiedzi należy zgłaszać do biblioteki szkolnej w ciągu 14 dni od publikacji tekstu. Na zwycięzcę czeka nagroda.

Powyższy fragment pochodzi z książki Francesci Simon „Koszmarny Karolek i Zębowa Wróżka”. Jako pierwsza prawidłowej odpowiedzi udzieliła Marcela Lenda z klasy IVb, za co otrzymała nagrodę książkową

……………………………………………………………………………………………………………………..

„Cała szkoła czyta”

W piątek, 21 października odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie czytelnicze, w którym uczestniczyły klasy czwarte. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną „Zalety czytania” autorstwa Macieja Buczaka. Następnie pani wicedyrektor Agnieszka Andruszczak przeczytała fragment książki „Milusia koala” z serii Zosia i jej Zoo. Na zakończenie uczniowie obejrzeli wystawę książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, a na przerwie wypożyczyli je do przeczytania w domu.

img_20161021_081011 img_20161021_081512 img_20161021_081449 img_20161021_081607 img_20161021_084515 img_20161021_084250 img_20161021_084323 img_20161021_084328 img_20161021_084336 img_20161021_084338 img_20161021_084446 img_20161021_084459

……………………………………………………………………………………………………………………..

Nowe książki w bibliotece szkolnej

Nasza biblioteka szkolna została zakwalifikowana do rządowego projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa i otrzymała dotację finansową na wzbogacenie księgozbioru. Po wypełnieniu ankiet przez uczniów klas III –VI oraz konsultacjach z wychowawcami i polonistami zostały zakupione nowe książki (baśnie i bajki dla najmłodszych czytelników, beletrystyka, książki popularno-naukowe oraz lektury). Ogółem zbiory biblioteki szkolnej powiększyły się o około 900 pozycji.

Poniżej przedstawiam kilka wybranych pozycji i zapraszam do wypożyczania i czytania.
Ewa Staszak

22 20 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 21 1   i wiele, wiele innych…..

……………………………………………………………………………………………………………………..

Spotkanie z pisarzem

4 października odbyło się spotkanie autorskie pisarki Agnieszki Gil z uczniami klas drugich SP. Organizatorem spotkania była Biblioteka Gminna z Zawoni.

Agnieszka Gil jest autorką powieści młodzieżowych „Dziki szczaw” i „Herbata z jaśminem”. Współpracuje z licznymi redakcjami, publikuje teksty dla rodziców oraz prowadzi autorski cykl GILgotki, w którym gości pisarzy i ilustratorów.

W trakcie spotkania pisarka z humorem opowiadała o swojej pracy. Drugoklasiści dowiedzieli się, że napisała m.in. bajkę opublikowaną w antologii „Wesołe historie”. Poznali bohatera bajki – zabawnego krokodyla, który nie potrafił pływać. Brali czynny udział w zajęciach prowadzonych przez samą autorkę. W podziękowaniu za mile spędzony czas dzieci wręczyły kwiaty i dyplomy. Spotkanie było dla wszystkich ciekawym przeżyciem i świetną zabawą.

img_20161004_090227 img_20161004_090348 img_20161004_090843 img_20161004_090908 img_20161004_091153 img_20161004_094353 img_20161004_094415 img_20161004_094440 img_20161004_094507

……………………………………………………………………………………………………………………..

Inwentaryzacja w bibliotece szkolnej

W dniach 15 – 30 września 2016 r. biblioteka szkolna będzie nieczynna z powodu inwentaryzacji zbiorów bibliotecznych. W tym okresie można tylko zwracać wypożyczone książki.

……………………………………………………………………………………………..

Sprawozdanie z przebiegu Ogólnopolskiej Akcji Masowego Czytania w Zespole Szkół w Zawoni

W piątek, 10 czerwca 2016 r. wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej akcji wspólnego czytania. O godzinie 10.00 na boisku szkolnym leżąc, siedząc lub stojąc, każdy z uczestników czytał przyniesioną przez siebie książkę.

Mamy nadzieję, że nasz udział w tej akcji przyczyni się do ustanowienia rekordu czytania w jednym momencie oraz uświadomi wszystkim jak ważne jest czytanie książek.

DSC_0026 DSC_0029 DSC_0057 DSC_0030 DSC_0031 DSC_0032 DSC_0033 DSC_0034 DSC_0035 DSC_0036 DSC_0037 DSC_0039 DSC_0041 DSC_0042 DSC_0043 DSC_0044 DSC_0045 DSC_0046 DSC_0047 DSC_0048 DSC_0050 DSC_0051 DSC_0052 DSC_0053 DSC_0054 DSC_0055 DSC_0056

……………………………………………………………………………………………………………………..

plakat 1OGÓLNOPOLSKA AKCJA MASOWEGO CZYTANIA

10 czerwca o godz. 10.00 wszyscy uczniowie z całej Polski zbierają się w wybranych miejscach z książkami na wspólne czytanie. W akcji ogólnopolskiej ma zostać ustanowiony rekord czytania w jednym momencie.

Nasza szkoła także przystępuje do tej akcji – 10 czerwca na 3. godzinie lekcyjnej wszyscy uczniowie  szkoły podstawowej i gimnazjum zbierają się na boisku wielofunkcyjnym (ładna pogoda) lub w hali sportowej (deszcz) i punktualnie o godz. 10.00 zaczynają czytać, każdy to, na co ma ochotę.

Wprowadźmy modę na czytanie. Czytaniem można i należy się chwalić. Starzy nie czytają? W młodych nadzieja!

plakat

……………………………………………………………………………………………………………………..

Cała szkoła czyta

W środę, 25 maja klasy IV – VI po raz ostatni w tym roku szkolnym uczestniczyły w spotkaniu czytelniczym „Cała szkoła czyta”. Na początku spotkania zostali nagrodzeni uczniowie biorący udział w konkursie na prezentację multimedialną „Moja ulubiona książka”. Wyróżnienie i nagrodę książkową otrzymała Karolina Wesołowska z klasy VIa, pozostali dostali dyplomy za udział. Nagrody i dyplomy otrzymali również uczniowie biorący udział w szkolnym konkursie plastycznym „Plakat promujący czytelnictwo”.

W następnej części spotkania fragmenty książek przeczytało dwoje uczniów, Patryk Gabrych – „Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dhala oraz Kasia Soja – „Eliksir przygód” Beaty Ostrowickiej.

Spotk.czytel 030 Spotk.czytel 024 Spotk.czytel 020 Spotk.czytel 019 Spotk.czytel 009 Spotk.czytel 029 Spotk.czytel 033 Spotk.czytel 034

……………………………………………………………………………………………………………………..

Wyniki konkursu „Plakat promujący czytelnictwo”

12 maja 2016 r. odbył się szkolny konkurs plastyczny „Plakat promujący czytelnictwo” skierowany do uczniów klas IV – VI SP oraz klas pierwszych gimnazjum. Udział w nim wzięło 20 uczniów, którzy przez około dwie godziny tworzyli prace plastyczne. Po ocenie plakatów przez komisję wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

– klasy czwarte – I miejsce Wiktoria Dasiewicz (kl. IVa), II miejsce Aleksandra Korzeniewska (kl. IVa), III miejsce Eliza Redzicka (kl. IVb), wyróżnienie Patryk Gabrych (kl. IVb) i Maja Szymanowicz (kl. IVb).

– klasy piąte – I miejsce Katarzyna Soja (kl. Va), II miejsce Jagoda Smardzewska (kl. Va), III miejsce wspólne prace Natalii Balaszczuk i Amelii Grech (kl. Va) oraz Julii Tarbaj (kl. Va) i Joanny Kosińskiej (kl. Vb), wyróżnienie Sandra Chojaczyk (kl. Vb).

– klasy szóste – I miejsce Karolina Wesołowska (kl. VIa), II miejsce Olaf Kitajczuk (kl. VIa), III miejsce wspólna praca Karoliny Kalety i Alicji Marcisz (kl. VIb).

– klasy pierwsze gimnazjum – I miejsce Joanna Radota (kl. Ibg), II miejsce Aleksandra Ciosek (kl. Ibg).

Wszystkie plakaty można obejrzeć w korytarzu głównym naszej szkoły.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i gratulujemy inwencji twórczej oraz talentu plastycznego.

Ewa Staszak, Józef Ścisło

IMG_20160512_102708 (2) IMG_20160512_093439 (2) IMG_20160512_091921 IMG_20160512_091039 (2) IMG_20160512_091022 (2) IMG_20160512_091014 (2) IMG_20160512_102853 (2) IMG_20160512_101703 (2) IMG_20160512_101623 (2) IMG_20160512_101548 (2)

……………………………………………………………………………………………………………………..

Wycieczka do biblioteki publicznej

W ramach zajęć „Poznajemy biblioteki publiczne” uczniowie klas pierwszych SP w dniach 6 i 10 maja udali się z wizytą do biblioteki publicznej w GOKiB w Zawoni. Pani Ania zapoznała ich z działalnością biblioteki gminnej, pokazała katalogi, zachęciła do korzystania ze zbiorów. Uczniowie obejrzeli ciekawe książki popularnonaukowe przeznaczone dla dzieci. Na zakończenie obiecali, że zostaną czytelnikami biblioteki publicznej.

biblioteka publ. 020 IMG_20160510_081228 (2) biblioteka publ. 003 biblioteka publ. 007 biblioteka publ. 012 biblioteka publ. 014 biblioteka publ. 015 biblioteka publ. 013 biblioteka publ. 018 biblioteka publ. 019 biblioteka publ. 021 biblioteka publ. 022 IMG_20160510_081730 (2) IMG_20160510_082702 (2) IMG_20160510_081557 (2) 1462634869773 IMG_20160510_082551 (2) IMG_20160510_082628 (2) 1462634868177 1462634868889 IMG_20160510_083514 (2) biblioteka publ. 025

……………………………………………………………………………………………………………………..

Konkurs plastyczny „Plakat promujący czytelnictwo”

Zapraszam uczniów z klas IV – VI do udziału w konkursie plastycznym „Plakat promujący czytelnictwo”. Szczegóły w regulaminie.

Ewa Staszak

Regulamin-konkursu-na-plakat-promujący-czytelnictwo.docx

………………………………………………………………………………………………………………..

Cała szkoła czyta

15 kwietnia 2016 r. uczniowie gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu czytelniczym, na którym swoje propozycje do czytania przedstawiły trzy uczennice z klasy I i II. Jako pierwsza fragment książki Simon Scarrow pt. „Gladiator. Walka o wolność” przeczytała Wiktoria Sułkowska. Całą serię „Gladiator” można wypożyczyć w naszej bibliotece.

 

gladiator

Następnie fragment z książki Marianne Malone „Tajemnica klucza” przeczytała Patrycja Jerdonek.

tajemnica klucza

Jako ostatnia do czytania książki Ricka Riordana pt. Magnus i Bogowie Asgardu. Miecz lata” zachęcała Wiktoria Kiesz. Jest to nowość wydawnicza i będą następne części.

Magnus Chase

Uczennice, które prezentowały ulubione lektury otrzymały nagrody książkowe.

DSC_0825 DSC_0826 DSC_0827 DSC_0823 DSC_0829 DSC_0831 DSC_0833

………………………………………………………………………………………………………………..

Cała szkoła czyta

W piątek, 18 marca odbyło się spotkanie czytelnicze uczniów klas IV – VI SP w ramach projektu ”Cała szkoła czyta”. Tym razem swoje propozycje do czytania przedstawili uczniowie. Dawid Królik z klasy VIa przeczytał fragment książki pt. „Robert Lewandowski pogromca Realu. Moja prawdziwa historia” Wojciecha Zawioła. Książkę można wypożyczyć w naszej bibliotece.

Robert Lewandowski

Marysia Kiesz z klasy Vb przeczytała fragment wygranej przez siebie w konkursie czytelniczym książki pt. „Akademia Dobra i Zła” Soman Chainani.

akademia

Natomiast Karolina Wesołowska zachęcała do przeczytania książki Laury Gallego pt. „Tam, gdzie śpiewają drzewa”. Karolina najpierw przedstawiła prezentację multimedialną, a następnie przeczytała fragment książki.

tam gdzie

Uczniowie, którzy prezentowali ulubione lektury otrzymali nagrody książkowe.
Ostatnie spotkanie czytelnicze dla uczniów klas IV-VI planowane jest w maju, zapraszam chętnych do zaprezentowania swoich ulubionych książek.
Ewa Staszak

IMG_20160318_081925 IMG_20160318_081657 IMG_20160318_080958 IMG_20160318_083432 IMG_20160318_080946 IMG_20160318_084347

………………………………………………………………………………………………………………..

Zabawa w maga

W ramach ogólnopolskiego projektu „Czytam sobie w bibliotece” w dniach 8, 9 i 11 marca odbyły się zajęcia w bibliotece szkolnej dla uczniów klas pierwszych SP. Tematyka spotkania związana była z książką pt. „Syrop maga Abrakabry” Wojciecha Widłaka, książeczka pochodzi z serii Czytam Sobie. Uczniowie czytali fragmenty książki, wyjaśniali trudne wyrazy oraz układali ilustracje według kolejności zdarzeń. Następnie dzieci tworzyły z sylab magiczne zaklęcia. Na zakończenie, przy dźwiękach arabskiej muzyki, pierwszoklasiści kolorowali postać maga.

IMG_20160311_083112 IMG_20160311_083101 IMG_20160311_082548 IMG_20160311_082512 IMG_20160311_082355 IMG_20160311_082341 IMG_20160311_082332 IMG_20160309_092757 IMG_20160309_092743 IMG_20160309_092734 IMG_20160309_091834 IMG_20160309_091822 IMG_20160309_091812 IMG_20160308_093125 IMG_20160308_093046 IMG_20160308_093026 IMG_20160308_092915 IMG_20160308_092528 IMG_20160308_093255 IMG_20160308_093209 IMG_20160308_092456 IMG_20160308_092451 IMG_20160308_091500 IMG_20160311_084136 IMG_20160309_094125 IMG_20160308_093759

………………………………………………………………………………………………………………..

Konkurs czytelniczy

Z jakiej książki pochodzi ten fragment?

konkczyt 001

Odpowiedzi należy zgłaszać do biblioteki szkolnej w ciągu 14 dni od publikacji tekstu. Na zwycięzcę czeka nagroda. Zwycięzcą będzie uczeń, który jako pierwszy odgadnie, z jakiej książki pochodzi zamieszczony fragment (proszę podać prawidłowy tytuł i autora).

Ten fragment pochodzi z książki pt. „Blask księżyca” Rachel Hawthorne. Prawidłową odpowiedź podała Wiktoria Kiesz z klasy IIb Gimnazjum, za co została nagrodzona książką.

……………………………………………………………………………………………………………………..

Cała szkoła czyta

Kolejne spotkanie w ramach projektu „Cała szkoła czyta” odbyło się 19 lutego 2016 r. i uczestniczyli w nim uczniowie gimnazjum. Gościem specjalnym była pani Wójt Agnieszka Wersta, która przeczytała uczniom fragment książki przygodowej dla młodzieży pt. „Gdzie jest korona cara?” Artura Pacuły. Akcja powieści dzieje się w zamku Czocha na Dolnym Śląsku, a przygoda na obozie wspinaczkowym zmienia się w poszukiwanie skarbów.

Serdecznie dziękujemy pani Wójt za udział w projekcie, piękną interpretację, poświęcony czas oraz zachęcenie uczniów do czytania.

DSC_0743 DSC_0744 DSC_0741 DSC_0745 DSC_0746 DSC_0748

……………………………………………………………………………………………………………………..

Ferie z książką

Już wkrótce ferie zimowe. Dla tych, którzy nie wiedzą, co robić w czasie wolnym oraz jako alternatywę dla gier komputerowych i Internetu, mam propozycję miłego i pouczającego spędzenia czasu – czytanie książek. Książka może okazać się niezwykłym przyjacielem, który wywoła na Twojej twarzy uśmiech, radość, wzruszenie, zaciekawienie, ale także gniew, strach, rozczarowanie. Dzięki niej przeniesiesz się w zupełnie inny świat. Świat, gdzie poznasz zupełnie inne życie…, a więc wybierz coś z bogatego księgozbioru biblioteki szkolnej, można wypożyczyć więcej książek. Oto kilka propozycji:

książki 001 książki 002 książki książki 003 książki 004 książki 005 książki 006 książki 007 książki 008 książki 009

………………………………………………………………………………………………………………..

Konkurs czytelniczy

Z jakiej książki pochodzi ten fragment?

konk czyt

Odpowiedzi należy zgłaszać do biblioteki szkolnej w ciągu 14 dni od publikacji tekstu. Na zwycięzcę czeka nagroda. Zwycięzcą będzie uczeń, który jako pierwszy odgadnie, z jakiej książki pochodzi zamieszczony fragment (proszę podać prawidłowy tytuł i autora).

Ten fragment pochodzi z książki pt. „Kwiat kalafiora” Małgorzaty Musierowicz. Prawidłową odpowiedź podała Marysia Kiesz z klasy Vb SP, za co otrzymała książkę.

………………………………………………………………………………………………………………..

Cała szkoła czyta

W czwartek, 14 stycznia 2016 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Cała szkoła czyta”. Uczestniczyli w nim uczniowie klas IV-VI SP, a gościem specjalnym była pani Anna Buczak, która prowadzi gminną bibliotekę publiczną przy GOK i B w Zawoni. Pani Ania opowiedziała uczniom o historii i działalności biblioteki publicznej w Zawoni, zachęciła uczniów do korzystania z jej zbiorów. Następnie przeczytała krótki fragment książki Barbary Stenki „Masło przygodowe”, opowiadającej o kilku miesiącach z życia 10 letniej Kasi. Do czytania poleciła także książkę Moniki Kowaleczko-Szumowskiej „Fajna ferajna”, są to wspomnienia dzieci z Powstania Warszawskiego. Pani Buczak przeczytała fragment o braciach – Zamanie i Perecu, którzy po upadku getta przyłączyli się do powstańców.
Ewa Staszak

czytel 004 czytel 006 czytel 008 czytel 001

………………………………………………………………………………………………………………..

Konkurs czytelniczy

Z jakiej książki pochodzi ten fragment?

Zmierzch

Ten fragment pochodzi z książki pt. „Zmierzch” Stephenie Meyer. Prawidłową odpowiedź podała Marysia Kiesz z klasy Vb SP, za co została nagrodzona książką.

………………………………………………………………………………………………………………..

„Cała szkoła czyta”

W piątek, 11 grudnia 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie gimnazjalistów w ramach projektu „Cała szkoła czyta”. Gościem specjalnym była pani Anna Buczak, która prowadzi gminną bibliotekę publiczną przy GOK i B w Zawoni. Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia nagrody książkowej Wiktorii Kiesz z klasy IIb za zwycięstwo w szkolnym konkursie internetowym. Następnie pani Buczak opowiedziała uczniom o historii i działalności biblioteki publicznej w Zawoni, zachęciła uczniów do korzystania z jej zbiorów. Na zakończenie przeczytała fragment wybranej przez siebie książki dla młodzieży „Ćmy i motyle” wrocławskiej autorki Moniki Lipińskiej.
Ewa Staszak

20151211_080540 20151211_080611 20151211_080709_Burst01 20151211_081521 20151211_080512 20151211_081542

………………………………………………………………………………………………………………..

Warto przeczytać!!!

„Klątwę cierni”, „Bitwę o świcie i ‘Ostatnią rozgrywkę” Cristophe`a Mauriego czyta się błyskawicznie i z wielką przyjemnością. Głównym bohaterem serii jest nastoletni chłopiec, Matt Hidalf. Matt jest nieznośny i arogancki, lecz jednocześnie diabelnie inteligentny i przebiegły, posiada również smykałkę do interesów.
Większa część akcji odbywa się w Akademii Elity, czyli w szkole, do której uczęszcza Hidalf. Chłopak wraz ze swoimi przyjaciółmi przeżywa tam niesamowite przygody.
Jest to jedna z najlepszych serii, jakie przeczytałam. Nieważne, ile macie lat, ta książka porwie was w niesamowity świat pełen magii, przekrętów i tajemnic. Naprawdę warte przeczytania i godne polecenia.

Wiktoria Kiesz

recenzja3 recenzja1 recenzja2

Książka „Wystarczy, że jesteś” Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk opowiada o dojrzewaniu młodych dziewczyn, o ich pierwszych miłościach, problemach, rozczarowaniach, oraz trudnej drodze do dorosłości, o tym, co w życiu jest naprawdę ważne.
Weronika (główna bohaterka książki) jest pesymistką, nie wierzy w siebie i swoje możliwości. Marzy o tym by poznać chłopaka, którego pokocha, a on odwzajemni jej uczucia. Weronika nie ma przyjaciół, większość kolegów z klasy zauważa ją, gdy potrzebna jest im pomoc przy sprawdzianie. Wszystko zmienia się, gdy „spotyka” chłopaka w Internecie. Złapali ze sobą świetny kontakt przez pisanie ze sobą e-maili. Wkrótce poznaje Marka, który okazuje się internetowym chłopakiem. Weronika była nieco zdziwiona, ale i szczęśliwa. Nareszcie poznała kolegę, z którym pisała tak wiele czasu, zakochała się w nim, a on w niej.
Czytając tę książkę, myślałam o naszych codziennych sytuacjach w szkole, w domu, na podwórku…. Są one bardzo podobne do tych, które zdarzyły się Weronice. To duża zaleta tej książki. Szczerze polecam powieść „Wystarczy, że jesteś” Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk

Patrycja Jerdonek

recenzja

………………………………………………………………………………………………………………..

Konkurs czytelniczy

Z jakiej książki pochodzi ten fragment?

teatr 001

Zwycięzcą będzie uczeń, który jako pierwszy odgadnie, z jakiej książki pochodzi zamieszczony fragment (proszę podać prawidłowy tytuł i autora).
Odpowiedzi należy zgłaszać do biblioteki szkolnej w ciągu 14 dni od publikacji tekstu. Na zwycięzcę czeka nagroda.

Ten fragment pochodzi z książki pt. „Gwiazd naszych wina” Johna Greena. Prawidłową odpowiedź podała Wiktoria Kiesz z klasy IIb Gimnazjum, za co została nagrodzona książką.

 

………………………………………………………………………………………………………………..

„Cała szkoła czyta”

W ramach realizacji projektu „Cała szkoła czyta” w czwartek 19 listopada uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w spotkaniu czytelniczym, na którym gościem specjalnym była pani Wójt Gminy Zawonia Agnieszka Wersta. Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia nagrody książkowej uczennicy klasy Vb Marysi Kiesz za zwycięstwo w konkursie ze znajomości książek. Nagrody zostały zakupione dzięki wsparciu finansowemu Rady Rodziców. Następnie uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną naszego byłego ucznia Macieja Buczaka „Zalety czytania”.
Bibliotekarka przekazała uczniom informację o zakupie nowych książek do biblioteki szkolnej dzięki wsparciu finansowemu MEN w ramach rządowego projektu „Książki naszych marzeń”, zachęciła uczniów do wypożyczania.
Pod koniec spotkania nasz gość honorowy – pani Agnieszka Wersta głośno przeczytała zgromadzonym uczniom fragment książki Agnieszki Tyszki „Zosia z ulicy Kociej. Wielkie zmiany”.
Ewa Staszak

cała szkoła czyta 010 cała szkoła czyta 002 cała szkoła czyta 007 cała szkoła czyta 013 cała szkoła czyta 006 cała szkoła czyta 024 cała szkoła czyta 018 cała szkoła czyta 023

………………………………………………………………………………………………………………..

czytam

Czytam sobie w bibliotece

Nasza biblioteka szkolna otrzymała certyfikat za udział w ogólnopolskim projekcie „Czytam sobie w bibliotece”

dyplom 001

…………………………………………………………………………………………

„Książki naszych marzeń”

Zespół Szkół w Zawoni otrzymał dyplom podpisany przez minister Joannę Kluzik-Rostkowską za udział w konkursie „Książki naszych marzeń” ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w październiku 2015 r. Na konkurs został zgłoszony krótki filmik z piosenką śpiewaną przez uczniów z klasy IIb SP oraz lista wymarzonych książek.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za wkład włożony w przygotowanie zadań konkursowych.
Danuta Piotrowska
Ewa Staszak

dyplom

…………………………………………………………………………………………

 

„Zostajemy czytelnikami biblioteki szkolnej”

W dniach 9, 16 i 17 listopada 2015 r. uczniowie klas pierwszych SP zostali przyjęci do grona czytelników naszej biblioteki szkolnej. Zanim to nastąpiło dzieci zapoznały się z regulaminem oraz zasadami wypożyczania książek, poznały najważniejsze działy księgozbioru, zwłaszcza dział książek dla najmłodszych czytelników. W rozmowie o poszanowaniu książek dzieci dowiedziały się, jakie prośby mają do nich książeczki i dlatego zrobiły zakładki – biedronki, których zawsze będą używały.
Na zakończenie spotkania każdy pierwszoklasista wypożyczył sobie książkę, a wszyscy obiecali systematycznie odwiedzać bibliotekę szkolną.
Ewa Staszak

pasowanie na czytelnika 001 pasowanie na czytelnika 002 pasowanie na czytelnika 001 pasowanie na czytelnika 002 pasowanie na czytelnika 001 pasowanie na czytelnika 003 pasowanie na czytelnika 003 pasowanie na czytelnika 004pasowanie na czytelnika 003 pasowanie na czytelnika 005 pasowanie na czytelnika 006

………………………………………………………………………………………………………………..

Nowe książki

W ramach rządowego programu „Książki naszych marzeń” nasza biblioteka szkolna otrzymała wsparcie finansowe na zakup nowych książek dla szkoły podstawowej. Po wypełnieniu ankiety w klasach I-VI ustalono listę książek, jakie uczniowie chcieliby wypożyczać i przeczytać. Biblioteka szkolna wzbogaciła się o około 160 pozycji. Są wśród nich bajki i baśnie dla najmłodszych czytelników, beletrystyka dla trochę starszych oraz książki popularno-naukowe, zwłaszcza o tematyce sportowej.
Poniżej przedstawiam kilka wybranych pozycji i zapraszam do wypożyczania i czytania.
Ewa Staszak

nowe ksiazki 015nowe ksiazki 014nowe ksiazki 011nowe ksiazki 012nowe ksiazki 001nowe ksiazki 002nowe ksiazki 008nowe ksiazki 013nowe ksiazki 005nowe ksiazki 007nowe ksiazki 004nowe ksiazki 009nowe ksiazki 010nowe ksiazki 003

………………………………………………………………………………………………………………..

czytamCzytam sobie w bibliotece

 

 

Nasza biblioteka znalazła się wśród 900 bibliotek szkolnych i publicznych, które zakwalifikowały się do udziału w akcji „Czytam sobie w bibliotece”. Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w wieku 5-8 lat. Projekt został przygotowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i opiera się na serii książeczek Wydawnictwa Egmont „Czytam sobie”.
Pierwsze warsztaty odbyły się w październiku w klasach drugich SP, temat zajęć to „Podróżnicy na tropie odkryć”. Spotkania rozpoczęło głośne czytanie książki Rafała Witka „Maja na tropie jaja”, razem z bohaterką Mają dzieci wybrały się w fantastyczną podróż. Następnie uczniowie wspólnie zaplanowali swoje podróże – wybrali cel, środek lokomocji i omówili, co mają spakować.
Spotkanie zakończyło się rozdaniem dyplomów oraz wspólnym zdjęciem.

czytam sobie 002czytam sobie i konkurs 003czytam sobie i konkurs 008czytam sobie 005czytam sobie 2cczytam sobie 2b

………………………………………………………………………………………………………………..

Czytam sobie w bibliotece

                   W dniach 26 i 28 października klasy III SP uczestniczyły w zajęciach w bibliotece szkolnej „Księżyc na tapetę”.
Zajęcia rozpoczęły się od swobodnych wypowiedzi dzieci na temat księżyca, następnie wybrani uczniowie głośno przeczytali fragmenty książki Ewy Nowak „Apollo 11”. Po obejrzeniu krótkiego filmu „Pierwszy człowiek na Księżycu” dzieci rysowały własny odcisk buta. Prace zostały przyklejone do plakatu, tworząc ścieżkę prowadzącą do księżyca.
Spotkanie zakończyło się rozdaniem dyplomów oraz wspólnym zdjęciem.

czytam sobie i konkurs 023czytam sobie i konkurs 022czytam sobieczytam sobie i konkurs 025czytam sobie 002

………………………………………………………………………………………………………………..

Uwaga!
Konkurs czytelniczy

Co miesiąc w zakładce „Biblioteka” na stronie internetowej naszej szkoły będzie zamieszczany fragment tekstu z wybranej książki.
Zwycięzcą każdej edycji będzie uczeń, który jako pierwszy odgadnie, z jakiej książki pochodzi zamieszczony fragment (proszę podać prawidłowy tytuł i autora).
Odpowiedzi należy zgłaszać do biblioteki szkolnej w ciągu 14 dni od publikacji tekstu. Na zwycięzcę czeka nagroda.
Ewa Staszak

Z jakiej książki pochodzi ten fragment?

kon 002Ten fragment pochodzi z książki pt. „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins. Prawidłową odpowiedź podała Wiktoria Kiesz z klasy IIb Gimnazjum, za co została nagrodzona książką.

……………………………………………………………………………………………………………….

Cała szkoła czyta

22 października odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu „Cała szkoła czyta”, w którym uczestniczyli uczniowie gimnazjum. Gimnazjaliści obejrzeli prezentację multimedialną naszego byłego ucznia Macieja Buczaka „Zalety czytania”. Następnie wysłuchali fragmentu książki Małgorzaty Gutowskiej-Adamczk „110 ulic”, przeczytanego przez panią Dyrektor Marlenę Zielińską-Ząb. Czytanie kontynuował pan Daniel Ciba.
Następne spotkanie czytelnicze gimnazjalistów zaplanowane jest na grudzień, uczniowie mogą zgłaszać własne propozycje lektury na to spotkanie.
Ewa Staszak

cała szkoła 006cała szkoła 005cała szkoła 003cała szkoła 002cała szkoła 001cała szkoła 008

………………………………………………………………………………………………………………..

Konkurs „Książki naszych marzeń”

Już po raz drugi nasza szkoła przystąpiła do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Książki naszych marzeń”.
Pierwszym zadaniem było stworzenie listy książek, jakie uczniowie chcieliby wypożyczyć w bibliotece szkolnej i przeczytać. W klasach 1-6 SP dzieci wypełniały ankietę, w której miały podać minimum 3 tytuły wymarzonych książek.
Drugim zadaniem było nakręcenie jednominutowego filmiku, który ma przekonać komisję konkursową, że to właśnie nasza szkoła powinna dostać wymarzone książki. Do nagrania zaangażowali się uczniowie z klasy 5a, 5b oraz klasy 2b. Na konkurs wysłano filmik nakręcony z grupą dzieci z klasy 2b śpiewających piosenkę „Chcemy się bawić, uczyć i rozwijać”. Przesłano również listę wymarzonych książek.
Filmik można obejrzeć na stronie You Tube:
Danuta Piotrowska
Ewa Staszak

film 008film 005film 011film 004film 009film 008

………………………………………………………………………………………………………………..

Bookcrossing

Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży, polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino) jak również w miejscach w tym celu przygotowanych – półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.
Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa. Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003.

Bookcrossing w naszej szkole

W tym roku szkolnym, w holu głównym naszej szkoły znajdują się półki pełne ciekawych książek. Każdy z nas ma w domu jakąś lekturę, której nie potrzebuje. Właśnie taką książkę można zostawić na tej specjalnej półce, żeby kolejne osoby mogły ją przeczytać. W każdej chwili możesz również zabrać do domu książkę, która cię zainteresuje. Po przeczytaniu zwróć ją z powrotem na półkę i daj przeczytać innym.

REGULAMIN UDZIAŁU W AKCJI „BOOKCROSSING”
1. Półka z „wolnymi” książkami znajduje się na korytarzu w holu głównym.
2. Na półkach są wyłożone książki, które uczniowie za zgodą rodziców przyniosą do szkoły w celu przekazania innym.
3. Książki należy przynosić do biblioteki szkolnej, gdzie zostaną oznaczone znakiem własnościowym bookcrossingu.
4. Oznakowane książki będą uwalnianie przez cały rok szkolny. Każda osoba (uczeń, nauczyciel, pracownik szkoły, rodzic) zainteresowana przeczytaniem książki może ją zabrać do domu, przeczytać, a następnie przynieść do szkoły i zostawić innym na półkach do ponownego przeczytania.
5. Jednorazowo można zabrać 1 książkę, a na jej miejsce przynieść jakąś inną – „1 za 1”
6. Z wolnego księgozbioru można korzystać także na miejscu, w obrębie szkoły.
7. Dbamy o wszystkie „uwalniane” książki!
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH!!!
PRZYŁĄCZCIE SIĘ DO AKCJI, PRZYNOŚCIE KSIĄŻKI, BIERZCIE INNE I ……….CZYTAJCIE !

bookcrossing 005bookcrossing 002bookcrossing 003