Zajęcia z robotyki i programowania

Zajęcia robotyki i programowania – to zajęcia edukacyjne na których dzieci konstruują prawdziwie poruszające się roboty z wykorzystaniem Lego Mindstorsm EV 3.0. Zajęcia z robotyki to z jednej strony świetna i mądra zabawa, co jednak ważniejsze to także nauka programowania, logicznego i analitycznego myślenia oraz zachęta do rozwijania zainteresowań w kierunku nauki przedmiotów ścisłych.
Każde spotkanie zaczynamy od wprowadzenia – czyli interdyscyplinarnego przedstawienia tematu zajęć (ze specjalnie przygotowanymi planszami, prezentującymi temat zajęć poprzez ciekawostki z pogranicza nauk przyrodniczych). Następnie uczestnicy zapoznają się z funkcjonalnością budowanego robota i zabierają się do jego konstruowania (w dwuosobowych zespołach).
W pierwszych semestrach dzieci budują roboty z gotowych instrukcji (na wzór instrukcji Lego), pokazujących krok po kroku jakie klocki należy wziąć i jak je ze sobą połączyć. W kolejnych semestrach dzieci otrzymują jedynie pomoce, z których mogą (ale nie muszą korzystać) – zdjęcia i wskazówki konstrukcyjne. Po zbudowaniu robotów, uczniowie zabierają się do ich programowania w specjalnie przygotowanym programie (zgodnie z wcześniej założoną funkcjonalnością i z wykorzystaniem czujników ruchu i czujników przechyłu). Program jest bardzo intuicyjny i posiada przyjazny interfejs graficzny, w którym dzieci przeciągają i upuszczają poszczególne ikony odpowiedzialne za określone czynności robota. Ostatnim i najciekawszym elementem zajęć jest testowanie robota i zabawa. To bardzo ważny element, który pozwala poczuć satysfakcję z efektów swojej pracy, ucząc wytrwałości w osiąganiu zamierzonych celów.
W zajęciach uczestniczą uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej i 1-3 gimnazjum.

Mirosław Mróz