Innowacja w naszej szkole

Zachęcamy do przeczytania artykułu pt. „Rozwój przez zabawę”, który ukazał się w najnowszym wydaniu NOWej Gazety Trzebnickiej (12/2017).

Zajęcia z programowania w Zespole Szkół w Zawoni – rozwój przez zabawę

Dzieci i programowanie? Czemu nie? Zwłaszcza dziś, gdy komputer jest nieodłącznym elementem ich codziennego życia. Nauka programowania to doskonały sposób nabywania umiejętności, rozwijania analitycznego, logicznego myślenia, szukania rozwiązań problemów.

W ramach kontynuacji zajęć „Kodowanie od najmłodszych lat”, prowadzonych przez wychowawczynię klasy 3b SP z Zespołu Szkół w Zawoni p. Danutę Piotrowską, uczniowie mieli możliwość skorzystania z profesjonalnych zajęć przygotowanych przez zespół MindCloud z Wrocławia (www.mindcloud.pl). Do udziału w warsztatach zaproszeni zostali także uczniowie klas: 6a, 5b, 3a, 3c SP Zespołu Szkół w Zawoni.

Nauka w świecie Minecrafta – przez zabawę do wiedzy.

MindCloud uczy programowania poprzez zabawę. Jako narzędzie edukacyjne wykorzystuje bardzo popularną wśród dzieci grę – Minecraft. Zajęcia mają charakter twórczej misji – uczniowie samodzielnie tworzą cyfrowe roboty, za pomocą których m.in. wykopują surowce, budują domy i biorą udział w emocjonujących przygodach. W ten sposób dowiadują się, jak działa obrazkowy język LUA, czym są warunki, pętle i zmienne.

Dlaczego warto uczyć dzieci programowania?

Wbrew pozorom celem zajęć nie jest wykształcenie dzieci na przyszłych programistów, ale przede wszystkim wyrobienie w nich nawyków myślowych przydatnych we współczesnym świecie. Taka nauka szybko przynosi efekty o czym przekonują się uczniowie Zespołu Szkół w Zawoni. Dzieci uczą się obiektywnie podchodzić do efektów swojej pracy, stają się bardziej cierpliwe w dążeniu do celu i otwarte na współpracę w grupach.